BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Yönlü röleler, yönlü röleler nedir, yönlü röleler nerede kullanılıyor, yönlü rölelerin çalışma prensibi, yönlü röleler ne işe yarar, yönlü röleler nerelerde kullanılır

Yönlü röleler, directional röleler

Yönlü röleler,yönlü röleler nedir? yönlü röleler nerede kullanılıyor? yönlü rölelerin çalışma prensibi?

Selektif korumanın sağlanabilmesi için arızalı hattın belirlenerek yalnızca o hattın servis dışı bırakılması gerekir. Bu amaca yönelik olarak kullanılan elemanlardan biri de yönlü rölelerdir.Yönlü röle,hattan akan akımın,rölenin çalışması istenilen yönde akması halinde çalışır ve kontağını kapatır. Sekil-7’de örnek olarak belirtilen ve çift yönlü beslenen bir şebekede santral ve transformatör merkezlerinde bulunan yön elemanlarının çalışma yönleri görülmektedir. Santral ve transformatör merkezleri A-B-C-D harfleriyle belirtilmekte, santrallerde hatların çıkısında,transformatör merkezlerinde ise hat giriş ve çıkışında birer mesafe koruma rölesi ve bu rölelere ait yön ünitesi bulunmaktadır.

Söz konusu yön elemanları, 1-2-3-4-5-6 gibi sayılarla belirtilmekte ve her yön elemanı kontağının kapanması gereken akım akış yönü de okla gösterilmiştir, örneğin hat akım akış yönü A santralından B transformatör merkezine doğru ise, 1 no’lu yön rölesinin kontağı kapanmaktadır.

yönlü röleler,directional röleler

Dikkat edilirse yön elemanının kontakları,akım akış yönü karşı merkeze doğru ise kapanmaktadır.Sekil-8 de belirtilen K noktasında oluşan arızada çalışan yön röleleri görülmektedir.Buna göre,her iki santralın da arıza noktasını beslemesi nedeniyle akım akış yönüne göre; 1-3-4-6 no’lu yön rölelerinin kontakları kapanır ve böylece ikinci çalışma zinciri de tamamlanmış olur.

yönlü röleler,directional röleler

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik