BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Yangın alarm sistemleri tesisatı, Yangın alarm sistemleri, Yangın alarm tesisatı, Yangın alarm sistemleri devre şeması, Yangın alarm tesisatı şeması, projesi, projeler, yangin kablo tesisati bağlanti şeması, yangın alarmı tesisatında kullanılan kablolar, devre yangın ihbar santrali, konvansiyonel yangın algılama sistemi nedir, tekrarlayıcı panel nedir, yangın ihbar tesisatı, yangın alarm sistemi resmi, duman dedektörü proje hesabı nasıl yapılır, yangın ihbar kablosunda direnç, yangın alarmı şeması, yangın ihbar sıstemının kuruluşu

Yangın alarm sistemleri tesisatı

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

2.1. Yangın Alarm Sistemlerinde Kullanılan Kablolar

yangın alarm sistemleri

Resim 2.1

 

 

2.1.1. J-SH(St)SH FE180 E30/E90 Yangın Alarm Kablosu

yangın alarm sistemleri

Resim 2.2: J-SH(St)SH FE180 E30/E90 yangın alarm kablosu

 

Yangın şartları altında (750°C ısı ve alev altında) sabit çalışmak koşuluyla (FE-180) 180 dakika enerji iletimini sürdürebilen, aleve dayanıklı, halogen free kablolardır. Bu kablolar yangın alarm sistemlerinde, yangın halinde çalışması gereken cihaz, asansör ve makinelerin kumanda kabloları olarak, yangın alarm sistemlerine bağlı havalandırma sistemlerinde besleme kablosu olarak, kablonun yangın esnasında yanarak zehirli gaz çıkarmasının istenmediği ortamlarda hastane, iş merkezlerinde okullarda, vb. yerlerde kullanılırlar.

KABLO YAPISI

İletken : İnce çok telli elektrolitik bakır İzolasyon : Silikon kauçuk kompound Damar tanımlama : VDE 0815 Çift : İki damar bir çift oluşturacak şekilde bükülür Büküm : Çiftler sabit adımda katlar halinde bükülür Ayrıcı : Polyester bant Ekran : Toprak teliyle birlikte alüminyum polyester

Çok yüksek ısıya ve yangın şartlarına dayanıklı özel Dış kılıf :

halogen free silikon kauçuk kompound Dış kılıf rengi : Turuncu

Tablo 2.1: J-SH(St)SH FE180 E30/E90 yangın alarm kablosu yapısı

TEKNİK ÖZELLİKLER

Standart : VDE 0815’e göre İzolasyon direnci : >100 M? x km Efektif kapasite (800 Hz) : 120 nF/km Çalışma gerilimi : 300V Test gerilimi (AC 50 Hz) : 800V Çalışma sıcaklığı : -60°C / +180 °C Min. bükülme yarıçapı : 7,5 x Kablo çapı Alev test : IEC 332.1 & IEC 332.3 Izolasyon devamlılığı (FE 180) : IEC 331 (TS 3164 Ex-Proof)

Tablo 2.2: J-SH(St)SH FE180 E30/E90 yangın alarm kablosu teknik özellikleri

2.1.2. JE-H(St)H FE180/E30 HFFR Yangın Alarm Kablosu

yangın alarm sistemleri

Endüstriyel tesisler, büyük oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, enerji santralleri, kültür merkezleri, konutlar, havaalanı, metro gibi insan sayısının çok olduğu, yangın tehlikesi olan tesislerde akım iletiminin devamını sağlamak için otomatik kontrol, güvenlik ve yangın alarm sistemlerinin donanımlarında analog ve sayısal sinyallerin iletiminde kullanılır. Bu tip kablolar, yangın esnasında alevi iletmezler, duman yoğunluğu çok düşük korozyona elverişli ortamlar yaratmaz ve de insan sağlığını etkileyecek zehirli gazlar çıkarmaz.

2.1.2.1. Şekil JE-H(St)H FE180/E30 HFFR Yangın Alarm Kablosu Yapısı

KABLO YAPISI

İletken : İnce çok telli elektrolitik bakır İzolasyon : Halojensiz elastomer kompound Damar tanımlama : VDE 0815 Çift : İki damar bir çift oluşturacak şekilde bükülür Büküm : Çiftler sabit adımda katlar halinde bükülür Ayrıcı : Polyester bant Koruyucu bant : Cam elyaf tekstil bant Ekran : Toprak teliyle birlikte AL-PES bant Dış kılıf : HFFR kompound Dış kılıf rengi : Turuncu

Tablo 2.3: J-SH(St)SH FE180 E30/E90 yangın alarm kablosu teknik özellikleri

TEKNİK ÖZELLİKLER

Standart : VDE 0815 İzolasyon direnci : > 100 Mohm.km Efektif kapasite (800 Hz) : 120 nF/km Çalışma gerilimi : 300 V Test gerilimi (AC 50 Hz) : 1200 V Çalışma sıcaklığı : -30 °C / +70 °C Min. bükülme yarıçapı : 15 x Kablo çapı Alev testi : IEC 332-1 & IEC 332-3 Izolasyon devamlılığı (FE 180 : IEC 331, TS 3164

Tablo 2.4: JE-H(St)H FE180/E30 HFFR yangın alarm kablosu teknik özellikleri

2.1.3. JH(St)H…Lg HFFR Yangın Alarm Kablosu

 

yangın alarm sistemleri

 

Resim 2.4: JH(St)H…Lg HFFR yangın alarm kablosu

Bu halojen içermeyen ekranlanmamış kontrol ve iç bağlantı kabloları enstrümantasyon ve kontrol mühendisliğinde; endüstriyel elektronikte, bilgisayarlarda, ofis makinelerinde; tüm iletişim sistemlerinde, ses frekans iletiminde, veri transferinde ve elektronik amaçlı bilgi iletişiminde ve de yangın ihbar kablosu olarak kullanılmaktadır. Bu tip kablolar, yangın esnasında alevi iletmezler, duman yoğunluğu çok düşük korozyona elverişli ortamlar yaratmaz ve de insan sağlığını etkileyecek zehirli gazlar çıkarmaz.

KABLO YAPISI
İletken : Mono telli elektrolitik bakır
İzolasyon : HFFR kompound
Damar tanımlama : VDE 0815
Çift : İki damar bir çift oluşturacak şekilde bükülür
Büküm : Çiftler sabit adımda katlar halinde bükülür
Ayrıcı : Polyester bant
Ekran : Toprak teliyle birlikte AL-PES bant
Dış kılıf : HFFR kompound
Dış kılıf rengi : Kırmızı

Tablo 2.5: JH(St)H…Lg HFFR yangın alarm kablosu yapısı

TEKNİK ÖZELLİKLER

Standart : VDE 0815

İzolasyon direnci : > 100 Mohm.km

Efektif kapasite (800 Hz) : 120 nF/km

Çalışma gerilimi : 300 V

Test gerilimi (AC 50 Hz) : 800 V

Çalışma sıcaklığı : -30 °C / +70 °C

Min. bükülme yarıçapı : 15 x Kablo çapı

Alev testi : IEC 332-1 & IEC 332-3 Tablo 2.6: JH(St)H…Lg HFFR yangın alarm kablosu teknik özellikleri

2.2. Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Kablo Çekiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Bir yangın algılama ve alarm sisteminin istenildiği gibi çalışmamasının en önemli sebeplerinden biri kablolamanın doğru ve düzgün yapılmamasıdır.

Kablolamada gerek tasarım gerekse montaj aşamasında aşağıdaki noktalara çok dikkat edilmelidir.

 • Dedektörlerin bulunduğu zon (yangın bölgesi) kabloları, üretici firma önerilerine uygun seçilmelidir.
 • Kablo kesitleri hesaplanmalıdır.
 • Üretici firma zon (yangın bölgesi) uzunluklarına uyulmalıdır.
 • Kablo yükü hesapları yapılmalıdır.
 • Bağlantılar mukavim bir biçimde ve doğru yapılmalıdır.
 • Kablo güzergahları, müdahale edilebilecek şekilde seçilmelidir.
 • Kablo güzergahlarında su ya da çok yüksek nem olmamalıdır. Eğer olacak ise bu şartlara uygun kablo kullanılmalıdır.
 • Kablo ekranlaması, standartlara ve yönetmeliklere uygun biçimde topraklanmalıdır.

2.3. Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

2.3.1. Tanım

Konaklama, toplanma, eğitim, sağlık hizmeti, ticaret, ofis, endüstriyel, depolama, cezaevi, amaçlı tüm binalarda, yangını başlangıç aşamasında, tehlikeli boyutlara varmadan algılayarak, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak şekilde, her binaya özel projelendirilmiş, tesis edilmesi yasalar gereği olan yangın erken uyarı sistemidir.

Sistem en basit anlamda, yangını başlangıç aşamasında algılayacak çeşitli tipteki detektörler, algılanan yangının değerlendirmesini yapacak ve gerekli olan yerleri uyaracak ana kontrol paneli ve sesli veya görsel uyarı cihazlarından meydana gelir.

Yangın algılama sistemlerinde genel amaç yangının başlangıç aşamasında algılanarak gerekli olan yerlere uyarıların yapılmasıdır. Uyarının yapılmasından itibaren geçen her dakika önemlidir. Buna göre yangının oluştuğu yere en kısa sürede müdahalenin yapılması, ancak yangının oluşma yerinin panel üzerinde görülmesiyle mümkün olur. Yangın algılama sistemleri, bu bilginin alınma prensibine göre ikiye ayrılır.

2.3.1.1. Konvansiyonel (Klasik) Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Sistemde yangın ya da arıza bilgisi panel üzerinde bölge (zone) bazında görülür. Sistemin kurulu bulunduğu bina bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümleme kat bazında ya da bina bazında yapılabilir. Sistemde kablo tesisatı, oluşturulacak bölge sayısına göre yapılır. Her bölgeye en fazla 20 detektör bağlanabilmektedir. İstenildiği kadar yangın ihbar butonu kullanılabilir. Siren kablosu panelden ayrı olarak çekilir.

2.3.1.2. Adresli Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Sistemde yangın ve arıza bilgisi adres bazında panel üzerinde bulunan LCD ekran üzerinde görülür. Sistemdeki tüm cihazlar panel üzerinde bir adres teşkil eder. Bu adresler istenildiğinde Türkçe de yazılabilir.

Sistem mimari yapı itibariyle karmaşık ve yangına müdahalenin bina içerisinde zor olacağı binalarda kullanılır. Tüm algılama ve manuel cihazlar bir adres teşkil ettiğinden dolayı yangın müdahalesi en kısa sürede yapılabilir. Konvansiyonel sistemlere göre, gelişmiş teknik özelliklere sahip sistemlerdir. Sistemdeki tüm elemanlar sistemin kendine özgü yazılımı ile çalışır. Söndürme, gaz algılama, bina otomasyonu, müzik anons, gibi sistemlerle irtibatlandırılacak altyapıya sahip sistemlerdir.

2.3.2. Sistemi Oluşturan Elemanlar ve Özellikleri

2.3.2.1. Ana Kontrol Paneli

Detektör ve yangın ihbar butonlarından gelen uyarı sinyallerini değerlendiren 1 bölgeden 32 bölgeye kadar zone ( bölge ) kontrol kartları bulunan yangın alarm kontrol panelleridir. Sistem 24 V DC gerilimle çalışır. Elektrik kesildiğinde kontrol panosu içinde, sistemi 24 saat süreyle besleyebilecek kapasitede bakımsız tip akü grubu ve gerilimi 220 V AC olan sistemden giriş alabilen, 26-28 V DC çıkışı ile santralı beslerken aynı anda aküleri de şarj edebilen bir güç kaynağı bulunur. Sistemde oluşan arızaları ve yangın ihbarlarını panelin ön yüzünde bulunan ledler ve buzzer (vızıltı) ile kullanıcılara bildirir. Eğer gelen yangın ihbarı ise sistemde bulunan sirenleri otomatik olarak devreye sokar. Ön panelde buzzer, siren susturma, panel resetleme gibi işlevleri yapan butonlar bulunur.

yangın alarm tesisatı

2.3.2.2. Optik Duman Detektörü

Fotometrik prensibe göre çalışan duman algılayan, gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele gönderen, üzerinde alarm durumunu gösteren bir ledi bulunan, gövdesi ABS termoplastikten imal edilmiş detektörlerdir.

Kullanım yerleri normal şartlarda duman, toz, buhar bulunmayan genel mahallerdir. (otel odaları, hastane odaları, ofisler, elektrik pano odaları, depolar gibi. ) Algılama alanları 70-100m² dir.

yangın alarm tesisatı

2.3.2.3. İyonizasyon Duman Detektörü

Görülebilir ve görülemez gaz partikülleri yangın başlangıcında hissedecek özellikte, gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele gönderen, üzerinde alarm durumunu gösteren bir ledi bulunan, gövdesi ABS termoplastikten imal edilmiş detektörlerdir. Paslanmaz çelik ve sızdırmaz bir bölüm içerisinde radyoaktif element Americium 241 ihtiva ederler.

Kullanım yerleri normal şartlarda duman, toz, buhar bulunmayan genel mahallerdir. (otel odaları, hastane odaları, ofisler, elektrik pano odaları depolar gibi. ) Algılama alanları 70-100m² dir.

yangın alarm tesisatı

 

 

 

 

 

 

2.3.2.4. Isı Detektörleri

Sabit ısı detektörü; bulunduğu ortam sıcaklığının belirli bir değere (57 C-85 C) ulaşması prensibine göre, sıcaklık artış oranı detektörü; bulunduğu ortam sıcaklığının belirli bir zaman aralığındaki değişimi esas alınarak alarm veren, gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele gönderen, üzerinde alarm durumunu gösteren bir ledi bulunan, gövdesi ABS termoplastikten imal edilmiş detektörlerdir.

Kullanım yerleri normal şartlarda duman, toz, buhar bulunan genel mahallerdir. (mutfaklar, restoranlar, çamaşırhaneler, kalorifer daireleri, barlar gibi ) Algılama alanları 3050m² dir.

yangın alarm sistemi kurulumu

2.3.2.5. Işın (Beam) Detektörleri

Infrared ışın yayan bir verici ve bu sinyalleri algılayan bir alıcıdan oluşur. Işın demetinin duman tarafından kesilmesi cihazın alarmla paneli uyarması esasına göre çalışır.

Kullanım yerleri; normal tip detektörlerin kullanılamayacağı büyük ve yüksek tavanlı mahallerdir.(depolar, spor salonları, fabrikalar gibi ) Algılama alanları; alıcı verici arası azami 100m, detektörler arası sağdan ve soldan 7 m dir.

yangın alarm sistemi kurulumu

2.3.2.6. Duman Detektörleri

Yangın algılama sistemlerinde, yangının değişik etkilerini algılayan dedektörler kullanılır. Kulanılacak dedektör tipinin belirlenmesi için, ortamdaki materyalin yanma özellikleri bilinmelidir.

Yavaş ve için için yanmalarda hızlı cevap verebilen elektro optik prensibiyle çalışan duman dedektörüdür.

yangın alarm sistemi kurulumu

2.3.2.7. Yangın İhbar Butonları

Kare görünümlü sert plastikten imal edilmiş, cama basıldığında cam kırılacak ve bunu takiben sistemi alarm durumuna geçirecek şekilde dizayn edilmiş manuel alarm butonlarıdır.

Kullanım yerleri; genelde kaçış yolları, koridorlardır.

yangın alarm sistemi kurulumu

2.3.2.8. Yangın İhbar Sireni

Panele, detektör veya butonlardan gelen alarm bilgisinden sonra yüksek sesli uyarı

yangın alarm sistemi kurulumu

2.3.3. Yangın Alarm Sistemlerinin Genel Blok Şeması 2.3.4. Panel, Keypad, Duman Dedektör, Siren BağlantıŞeması

yangın alarm sistemi kurulumuyangın alarm sistemi kurulumuyangın alarm sistemi kurulumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.3.5. İşlem Sırası

 • Hırsız alarm paneline ait bağlantışeması incelenir.
 • Kullanma klavuzundaki bilgilere göre kullanılacak kablo seçilir.
 • Hırsız alarm sistemi elemanları yerleri belirlenir.
 • Eğer sıva üstü tesisat çekilecekse uygun kanallar döşenir.
 • Kanal içine İletkenler çekilir.
 • Hırsız alarm sistemi elemanları yerlerine montajı yapılır.
 • Elemanların giriş bağlantıları yapılır.
 • Tüm elemanlar bağlandıktan sonra enerji verilerek test yapılır.

2.3.2.1. Dikkat Edilecek Hususlar

Alarm sistemlerinin düzgün çalışabilmesi için kullanma klavuzlarındaki kurallara uygun montajının yapılmasına dikkat etmek gerekiyor.

 • Bağlantıları yaparken kablo uçlarını 5mm den fazla sıyırmayınız.
 • Montaj yaparken, kablo renkleri ile terminal renklerinin birbiriyle uyuşmasına dikkat ediniz.
 • Bağlantışemasında gösterilenden başka kablo bağlamayınız
 • Tesisatta kullanılan boruların çapı daire sayısı da göz önüne alınarak en az 14mm olmalıdır.
 • Şifre girerek alarmı durdurmak için keypadler kapıya yakın yerlere monte edilmelidir.
 • Proje uygulanırken iç tesisat yönetmeliği ve Bayındırlık bakanlığı teknik şartnamelerinde belirtilen kurallara uyunuz.
 • Kontrol panelinin vidalarını sökerek kapağını açınız.
 • Panel gövdesini ulaşım kolaylığı, enerji ve telefon hattı bağlantısını göz önüne alarak monte ediniz.
 • Şebeke enerji kablosu, telefon kablosu, keypad ve dedektör kabloları için gövdede açılan boşluktan kabloları içeri alınız.
 • Enerji kablolarının diğer kablolar ile kısa devre olmamasına dikkat ediniz.
 • Her kabloyu gerekli bağlantı yerlerine montesini yapınız.
 • Akü montajını yapınız.
 • Her firmanın ürettiği teknolojiye göre kablo giriş modülleri vardır. Bu modüllere bağlanacak zon (yangın bölgesi) ve dedektör sayısı üretici tarafından belirlenir.
 • Keypad ve zonlardan gelen kablolarışemaya uygun olarak bağlantısını yapın.
 • Tüm kablolama işlemlerinden sonra akü bağlantısını yapmayı unutmayın.
 • Panelin kapağını monte ederek devreye enerji verip kontrolünü yapın.
 • Panale Kablosuz Eleman Montajı Panale ait anteni panelin üst kısmında montesini yapın.
 • Kablosuz malzemelerin montajını gerekli yerlere yapın.
 • Kullanma klavuzunda belirtilen özelliklere dikkat ederek monte edilmiş elemanların kontrol paneline tanıtma programını yapın.
 • Manyetik kapı dedektörlerini duvara veya çerçeveye monte edin. Antenlerinin düşey olmasına dikkat edin. Mıknatısı kapıya monte edin.
 • PIR dedektör soketlerini duvara veya köşelere üzerindeki ok işaretine dikkat ederek monte edin.
 • Dedektörü sokete yerleştirin. Anahtarından enerji vererek dedektör kapağını kapatın. Tüm dedektörleri test ederek kontrol panelinin verdiği sinyalleri gözlemleyin. Sensörlerin yerlerini numaralarını panel üzerindeki zonlara( yangın bölgeleri) etiketleyin.

2.3.2.2. Pır ve Duman Dedektörlerini Hatalı Monte Örnekleri

yangın alarm dedektörleri

2.4. Bayındırlık Bakanlığı Genel Teknik Şartnamesi

35.1-Konvansiyonel yangın alarm sistemi

35.2-Sistem tasarımı ve genel özellikleri

35.2.1-Yangın alarm sistemi, konvansiyonel yangın ihbar santralı, konvansiyonel optik duman, iyonize duman, kombine sıcaklık, optik duman ve sıcaklık, iyonize duman ve sıcaklık, ışın tipi duman, patlayıcı gaz, karbonmonoksit detektörleri, konvansiyonel dahili ve harici tip yangın ihbar butonları, dahili ve harici tip sesli ve ışıklı alarm cihazları ile birlikte çalışacaktır.

35.2.2-Sistemdeki kontrol paneli ile detektörler ve butonlar arasındaki tesisat, PVC boru içerisinde plastik kılıflı ve plastik izoleli en az 2×0.80+0.80 J-Y(St) ekranlı iletkenleri havi hususi yangın kablolarıyla sıva altında, rutubetli yerlerde etanş malzeme ile sıva üstünden yapılacaktır.

35.2.3-Tekrarlayıcı panel bağlantısı yapılacak ise, tekrarlayıcı panel ile santral arasındaki tesisat, PVC boru içerisinde plastik kılıflı ve plastik izoleli en az 6x2x0.80+0.80 J-Y(St) ekranlı iletkenleri havi hususi yangın kablolarıyla sıva altında, rutubetli yerlerde etanş malzeme ile sıva üstünden yapılacaktır.

35.2.4-Yangın alarm sisteminin beslenmesi, sadece yangın alarm sistemini besleyen bir otomatik sigorta üzerinden veya binada mevcut olması halinde jeneratör ya da kesintisiz güç kaynağı üzerinden yapılacaktır.

35.2.5-Tüm binalarda her bağımsız kat, en az bir yangın bölgesi olarak kabul edilecek ve bir katın alanı 2000 m² den büyükse birden fazla yangın bölgeleri belirlenecektir.

35.2.6-Bir yangın bölgesinin herhangi bir doğrultuda uzaklığı 100 m’yi ve bölge çerisinde yangın başlangıcını görsel olarak saptamak için alınması gereken uzaklık 30 m’yi geçmeyecektir.

35.2.7-Tekrarlayıcı paneller, kontrol panelinin tesis edildiği yerde personelin bulunamadığı zamanlarda veya istenilmesi halinde ikinci veya daha fazla mahallerde tesis edilecektir.

35.2.8-Yangın alarm sistemlerinde, yüksekliği 4 m’yi geçmeyen hacimlerde, her 50 m² ye, daha yüksek tavanlarda her 40 m² ye bir adet duman detektörü yerleştirilecektir.

35.2.9-Yangın alarm sistemlerinde yüksekliği 4 m’yi geçmeyen hacimlerde, her 40 m² ye, daha yüksek tavanlarda her 30 m² ye bir adet kombine sıcaklık detektörü yerleştirilecektir.

35.2.10-Yangın ihbar butonları yangın kaçış yollarında tesis edilecek ve her kaçış/çıkış noktasında bir adet yangın ihbar butonu bulunacaktır. Yangın ihbar butonlarının bir kattaki her hangi bir noktadan o kattaki her hangi bir yangın ihbar butonuna yatay erişim uzaklığı 50 m’yi geçmeyecek şekilde düzenlenecektir. Tüm yangın ihbar butonları görülebilir ve kolayca erişilebilir olacaktır. Yangın ihbar butonları, yerden en az 110 cm ve en fazla 140 cm yükseklikte monte edilecektir.

35.2.11- Sesli ve ışıklı uyarı cihazlarının hatları PVC boru içerisinde plastik izoleli, en az 2x 2,5 mm² kesitinde iletkenlerle yapılacaktır. Rutubetli yerlerde tesisat, etanş malzeme ile sıva üstünden yapılacaktır.

35.2.12-Sesli uyarı cihazları binanın her yerinde, yerden 150 cm yükseklikte ölçülecek ses seviyesi, ortalama ses seviyesinin en az 15 dBA üzerinde olacak şekilde yerleştirilmiş sesli uyarı cihazları, 100 cm uzaklıkta en az 85 dBA, en çok 120 dBA ses seviyesi elde edilecek özellikte olacaktır.

35.2.13-Yangın alarm sisteminin, detektörler veya butonlardan gelen sinyalin türüne göre panelin ön yüzünde ve detektörlerin üzerinde bulunan ışıklı göstergeler yardımıyla kullanıcıyı bilgilendirecektir.

35.2.14-Yangın algılama sistemi projelendirilmesi ve tesisi, ilgili teknik şartname ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 4. Bölümünde belirtilen yangın algılama ve uyarı sistemleri göz önüne alınarak yapılacaktır.

35.3-Sistemin ana ve yardımcı elemanları

35.3.1-Konvansiyonel yangın alarm santralı,

35.3.2-Konvansiyonel tekrarlayıcı yangın alarm paneli,

35.3.3-Konvansiyonel detektörler,

35.3.3.1-Konvansiyonel optik duman detektörü,

35.3.3.2-Konvansiyonel iyonize duman detektörü,

35.3.3.3-Konvansiyonel kombine sıcaklık detektörü,

35.3.3.4 -Konvansiyonel optik duman ve sıcaklık detektörü, 35.3.3.5-Konvansiyonel iyonize duman ve sıcaklık detektörü, 35.3.3.6-Foto-elektrik ışın (beam) detektörü, 35.3.3.7- Patlayıcı gaz detektörü, 35.3.3.8-Karbonmonoksit gaz detektörü,

35.3.4-Konvansiyonel dahili yangın ihbar butonu, 35.3.5-Konvansiyonel harici yangın ihbar butonu,

35.3.6-Dahili elektronik yangın ihbar sireni, 35.3.7-Dahili elektronik yangın ihbar flaşörü, 35.3.8-Dahili elektronik yangın ihbar siren flaşörü, 35.3.9-Harici elektronik yangın ihbar sireni, 35.3.10-Harici elektronik yangın ihbar siren flaşörü, 35.3.11-Paralel ihbar lambası,

35.4.2-Santral, gelişmiş elektronik teknolojisi ile imal edilmiş olacak ve 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 veya 70 yangın bölgesine sahip olabilecektir.

35.4.4-Yangın ihbar santralında, standart olarak en az 1 adet süpervize (hat kopuk ve kısa devre arıza denetimi) edilmiş sesli alarm çıkışı ve itfaiyeye ya da uzaktaki bir yangın mücadele merkezine ya da bir gözlem istasyonuna sinyalizasyon için alarm ve arıza çıkışları bulunacaktır

35.4.5-Konvansiyonel yangın ihbar santralı, algılama ve alarm cihazlarına giden tüm hatları açık devre, kısa devre ve hat üzerinde bulunan cihazların yerinden sökülmesi gibi arızalara karşı sürekli olarak denetim altında tutulacaktır.

35.4.6-Santralın topraklanması bağımsız olarak 5 ohm’ dan büyük olmayacak şekilde yapılacaktır.

35.12-Foto-elektrik ışın (beam) detektörü

35.12.1-Yangın alarm sisteminde, geniş hacim ve yüksek tavanlı mekanlarda ışın tipi duman detektörü kullanılacaktır.

35.12.2-Işın tipi duman detektörü, verici ve alıcı olmak üzere 2 parçadan oluşacak ve kesinlikle yansıtıcı kullanılmayacaktır. Verici ve alıcı arasındaki mesafe 5m’den 100 metreye kadar açılabilir olacaktır.

35.12.12-Alıcı üzerinde paralel ihbar lambası çıkışı olacaktır. Alıcı ve verici cihazlar arasında senkronize çalışmayı ve bilgi (data) haberleşmesi için 2×0.80+0.80 J-Y(St) yangın kablosu kullanılacaktır.

35.16-Konvansiyonel harici yangın ihbar butonu

35.16.1-Sistemde manuel ikaz elemanı olarak çalışacak ve sıva üstü ve sıva altı montaja uygun olacaktır.

36.1-Analog adresli ( akıllı, interaktif ) yangın alarm sistemi

36.2-Sistem tasarımı ve genel özellikleri

36.2.1-Yangın alarm sisteminde, kontrol paneli ile detektörler, butonlar ve saha kontrol modülleri arasındaki karşılıklı ( interaktif ) iletişim, bir protokol çerçevesinde sayısal olarak yapılacak ve iletişim sırasında bir hataya meydan vermemek için veri paketleri, bozulmaya karşı sürekli kontrol edilecektir. Veride bozulmaya yol açmamak için ve olası hataları minimuma indirmek için tesisat, PVC boru içerisinde plastik kılıflı ve plastik izoleli J-Y(St) ekranlı iletkenleri havi hususi yangın kablolarıyla sıva altında yapılacaktır. Rutubetli yerlerde tesisat etanş malzeme ile sıva üstünden yapılacak ve taksimat kutuları arasındaki hatlarda aynışekilde yapılacaktır.

36.2.2-Network sistemi ile birbirine bağlanacak santrallar arasındaki tesisat bu işe uygun netilekteki iletkenler ile sıva altında yapılacak, rutubetli yerlerde etanş malzeme ile sıva üstünden ve taksimat kutuları arasındaki hatlarda aynı şekilde yapılacaktır.

36.2.3-Yangın alarm sisteminin beslemesi, sadece yangın alarm sistemini besleyen bir otomatik sigorta üzerinden ve eğer binada mevcut ise jeneratör ya da kesintisiz güç kaynağı gibi bir ikincil besleme kaynağından yapılacaktır.

36.2.4-Yangın alarm sistemlerinde, yüksekliği 4 m’yi geçmeyen tavanlarda en çok her 50 m² ye, daha yüksek tavanlarda en çok her 40 m² ye bir duman detektörü yerleştirilecektir.

36.2.5-Yangın alarm sistemlerinde yüksekliği 4 m’yi geçmeyen tavanlarda, en çok her 40 m² ye, daha yüksek tavanlarda en çok her 30 m² ye bir sıcaklık detektörü yerleştirilecektir.

36.2.6-Yangın ihbar butonları yangın kaçış yollarında tesis edilecek ve her kaçış-çıkış noktasında bir adet yangın ihbar butonu bulunacaktır. Yangın ihbar butonlarının yerleşimi, bir kattaki her hangi bir noktadan o kattaki her hangi bir yangın ihbar butonuna yatay erişim uzaklığı 50 m’yi geçmeyecek şekilde düzenlenecek, tüm yangın ihbar butonları görülebilir ve kolayca erişilebilir olacak ve yangın ihbar butonları yerden en az 110 cm., en fazla 140 cm. yükseklikte monte edilecektir.

36.2.7- Sesli ve ışıklı uyarı cihazların hatları PVC boru içerisinde plastik izoleli, en az 2x 2,5 mm² kesitinde iletkenlerle rutubetli yerlerde tesisat etanş malzeme ile sıva üstünden yapılacak ve taksimat kutuları arasındaki hatlarda aynışekilde yapılacaktır.

36.2.8- Sesli uyarı cihazları, binanın her yerinde yerden 150 cm. yükseklikte ölçülecek ses seviyesi, ortalama ses seviyesinin en az 15 dBA üzerinde olacak şekilde yerleştirilmiş olacak, sesli uyarı cihazları 300 cm. uzaklıkta en az 75 dBA en çok 120 dBA ses seviyesi elde edilecek özellikte olacaktır.

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik