BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Tekrarlayıcılar, Repeaterlar, ağ sistemlerinde repeaterlar, ağ sistemlerinde tekrarlayıcılar, repeater çeşitleri, repeaterların çalışma mantığı, yapısı, ders notları

Tekrarlayıcılar Repeaterlar

2.4. Tekrarlayıcı (Repeater)

Kablolama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta verinin hedefe sorunsuz bir şekilde ulaşmasıdır. Ancak kullanılan teknolojiye göre kablonun veriyi sorunsuz bir şekilde ulaştırabileceği maksimum uzaklıklar kısıtlıdır. Kablonun yetişemediği uzaklıklarda tekrarlayıcı devreye girer.

Tekrarlayıcı alıcısına ulaşamama ihtimali bulunan veri paketlerini güçlendirmek amacıyla kullanılır. Uzaktaki bilgisayarlara ulaşmaya çalışırken veri paketleri yolda güç kaybederler. Tekrarlayıcı veri paketlerini güçlendirerek yollarına devam etmelerini sağlar. Tekrarlayıcı bir sinyali aldığında onu orijinal gücü ve durumuna getirir.

UTP kablolarda bazı hublar zaten bir tekrarlayıcı görevi görmektedir. Token ring sistemlerde her istasyon kendisine gelen veriyi güçlendirerek tekrar yola bıraktığı için tekrarlayıcıya gerek kalmaz. Koaksiyel kabloda ince koaksiyel kullanıldığında 185 metre, kalın koaksiyel kullanıldığında 500 metre maksimum kablo uzunluğu olabilir. Eğer hedef istasyon bu mesafelerden daha uzakta ise tekrarlayıcı devreye girmelidir. Arka arkaya en fazla 4 tekrarlayıcı kullanılabilir.

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik