BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
tarla bitkileri bölümü nasıldır, tarla bitkileri bölümü nedir, tarla bitkileri bölümünü bitiren ne olur, tarla bitkileri bölümünü bitiren nerelerde iş bulabilir, tarla bitkileri bölümü bitiren kolay iş bulabilir mi, tarla bitkileri bölümü nerelerde var, tarla bitkileri bölümünü bitiren ne iş yapar , tarla bitkileri bölümünün çalışma alanları nerelerdir, tarla bitkileri bölümünde hangi dersler var, tarla bitkileri bölümünde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Tarla bitkileri bölümü

Programın Amacı

Tarla bitkileri programının amacı, bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tarla bitkileri programında matematik, zooloji, botanik, kimya, mineroloji ve ekonomi gibi derslerden başka, tarımsal ekoloji, tarım makineleri, yem kültürünün ilkeleri, serin iklim tahılları, tohumluk kontrol ve sertifikasyonu, bitki ıslahı, tütün-ilaç ve baharat bitkileri, tarımsal yayım ve haberleşme gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Tarla bitkileri alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme merakı olan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tarla bitkileri programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir. Tarla bitkileri alanında yetişen Ziraat Mühendisleri buğdaygiller, baklagiller, tütün, haşhaş gibi bitkilerden en kaliteli ve yüksek düzeyde ürün elde etmek için bitkilerin ekimi, gübrelenmesi, zararlılardan korunması, ürünün toplanması, depolanması ve pazarlanması gibi işlemleri planlar ve yürütür.

Çalışma Alanları

Tarla bitkileri ziraat mühendisi Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlıklarında, Toprak Mahsulleri Ofisi ve bağlı kuruluşlarda, özel çiftliklerde görev alabilir veya kendisi bu alanda üretim yapan bir çiftlik kurabilir. 

YORUMLAR
Tahababacan06
Iyi Günler Ben Ziraat Muhendisligi Tarla Bitkilerine Gitmek Istiyorum ilk önce ziraat muhendisligine gidip sonra mi bölüm seçiyoruz yoksa direk istediğimiz bolume mi gidip ordan devam ediyoruz.
30.04.2016 22:00:54

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik