BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
suyun yumuşatılması, su sertliği, suyun sertliğini ne belirler, suyun içindekiler, su sertliği tayini, su arıtma işlemi, su arıtma cihazları, su sertliği birimi, yapay reçine iyonları nasıl tutar, suların yumuşatılması, sert suları yumuşatma yöntemleri, su nasıl yumuşatılır, na2so4 suya nasıl iyon verir, sert suyu yumuşatma yöntemleri, bir alman sertliği kaç gram kireç eder, su yumuşatmada reçine hesabı, sert suyun yumuşatılması için hangi yöntemler

suyun yumuşatılması su sertliği

Suyun Yumuşatılması:

Doğada bulunan su çeşitli yer tabakalarından geçerken bazı tuzları eriterek içerisine alır. Buda suya sertlik veriri. Bu tür sulara sert su denir. Sularda sertlik 2 tür nitelendirilebir.

  1. Geçici Sertlik
  2. Kalıcı Sertlik

Geçici Sertlik:

Kaynatılarak çökeltme biçiminde giderilebilen sertliğe geçici sertlik denir. Bu tür sularda erimiş olarak karbonatlar bulunur. Kalsiyum bikarbonat ve magnezyum bikarbonat gibi.

Kalıcı Sertlik:

Kaynatılarak çökeltme biçiminde giderilemeyen sertliğe kalıcı sertlik denir. Bu tür suların bünyesinde sülfat tuzları bulunur, magnezyum sülfat, kalsiyum sülfat gibi. Toplam sertlik sudaki kalsiyum karbonat (Caco3) miktarı ile belirlenir

Sertlik Birimleri

Ülkemizde en çok alman ve Fransız sertlik birimleri kullanılmaktadır.

  • Bir Alman sertlik birimi derecesi:1 ton suda bulunan 17,86gr CaCo3.
  • Bir Fransız sertlik birimi:1 ton suda bulunan 10gr CaCO3

Su Yumuşatma yöntemleri:

Çökeltme, filtreleme gibi ön temizleme işlemlerinden sonra sularda kimyasal veya fiziksel yumuşatma işlemlerinden geçirilir.

Su yumuşatma işlemleri aşağıdaki yöntemlerden oluşur.

a)      Kireç-soda yöntemi

b)      Fosfat yöntemi

c)      Fiziksel yöntem

  • Buharlaşma ve yoğuşturma yöntemi
  • Elektro-osmoz yöntemi
  • Manyetik aygıt yöntemi

d)     İyon değiştirme yöntemi

Reçine (Permolit) yöntemi olarak ta bilinen bu yöntem özellikle sanayide en fazla kullanılan yöntemdir. İyon tutma prensibine dayanır. Bu nedenle iki tür reçine kullanılır.

  • Anyotik Reçineler (Anyon yüklü metal tuzlarını tutar. Katot görevi görür)
  • Katyotik Reçineler (Katyon yüklü metal tuzlarını tutar. Anot görevi görür)

Bu reçinelere zeoit adı verilir. Doğal ve yapay zeolit mevcuttur. Piyasada yapay zeolit (reçine) kullanılır. 1m3 yapay reçine 14.000–15.000 gr CaCO3’i sudan ayırır

Suyun yumuşatılmasında kimyasal olay şöyledir.

Ca(HCO3)2+Na2 - Pe Ca – Pe + 2 NaHCO

MgSO4 + Na2 – Pe  Mg – Pe + Na2SO4

Denklemlerinde görüldüğü gibi. Suya sertlik veren kalsiyum ve magnezyum reçine bünyesine alınır. Bir başka deyişle sodyum (Na) ve kalsiyum (Ca), magnezyumla (Mg) yer değiştirir. Reçine doyana dek Ca ve Mg’lar tutulur. Reçine doyduktan sonra suyu yumuşatamaz hale gelir. Eğer yumuşatma işlemi durmuşsa kalorifer kazanlarında kireç taşı oluşumuna neden olur.

Su yumuşatma cihazı belli bir debi ve süre su geçişinden sonra yumuşatma yapamaz. Büret şişesi yardımıyla suyun yumuşayıp yumuşamadığı kontrol edilir. Mürekkep şişesi büyüklüğündeki Büret şişesi yarısına kadar kontrol edilecek su ile doldurulur ve içine 15–16 damla sabun eriyiği damlatılır. Sonra şişe ağzı kapatılıp çalkalanır. Suyun üzerinde 1 parmak kalınlığında köpük olmuşsa su yumuşaktır. Eğer hemen sönüyorsa veya olmuyorsa su çok serttir. Eğer su sertse geri kazanma işlemi ( Rejenerasyon) işlemine tabi tutulur.

Su yumuşatma cihazı önce ters yıkanarak reçine üzerindeki çamur ve pislikler dışarı atılır. Sonra reçine üzerinden tuz eriyiği geçirilir. Böylece tuzun sodyumu ile sert su ile doymuş olan reçine deki magnezyum ve kalsiyum iler yer değiştirir. Böylece reçine suyu yeniden yumuşatabilir duruma gelir.

Ca – Pe (veya Mg – Pe ) + 2 NaCl Na2 – Pe + CaCl2 (veya MgCl2)

Her 100gr kalsiyum için 500 – 600 gr tuz eriyiği gerekir. Tuzlamadan sonra reçine yeniden yıkanır çünkü tuz metalı çürütür. Tatlı su gelene dek yenden yıkama devam eder. Tatlı su geldikten sonra yumuşatma cihazı işletmeye hazırdır.
suyun yumuşatılması,su sertliği

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik