BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Servo Motorun PLC ile Kontrolü, Servo Motorun PLC ile Kontrolü İçin Programın Yazılması, ders notları, Servo Motorun PLC yazılımı, Servo Motorun PLC programı

Servo Motorun PLC ile Kontrolü

SERVO MOTORLARIN PLC İLE KONTROLÜ

3.1. Servo Motorun PLC ile Kontrolü İçin Programın Yazılması

3.1.1. PLC ile Servo Sürücüsü Arasındaki Bağlantı

Bu faaliyette CX-Programmer Ver.5.0 yazılım programı ile Omron SYSMAC CJ1GCPL44S tipi PLC cihazının bilgisayar (PC) ile bağlantısı, programlanması, programının yazılması, programın okunması, komutları kullanarak çeşitli örnekler yapılacaktır.

Yapılan programın uygulanabilmesi için PC ile PLC arasında bağlantı yapmak gerekir. Bağlantı için Şekil 3.1 ile gösterilen RS-232 kablo kullanılır. Ayrıca PLC ile servo motor sürücü arasında haberleşme kablosu (RS-485) ile bağlantı yapmak gerekir. Bu bağlantıları yaptıktan sonra kullanacağımız PLC ‘nin yazılım programı yüklenir.

servo motorların plc ile kontrolü servo motorların plc ile kontrolü servo motorların plc ile kontrolü

Şekil 3.2: PLC Program yazılımının yüklenmesi

Program yüklendikten sonra program çalıştırılmak istendiğinde Resim 3.2’deki sıralama takip edilerek program çalıştırılır. Program açıldığında ise Resim 3.3 penceresi açılacaktır.

servo motorların plc ile kontrolüservo motorların plc ile kontrolü

Resim 3.3 program penceresinde “File” dosyasından yeni’yi seçiniz veya sembolünü tıklayınız.Ekrana gelen menüden CPU tipi seçilir ve settigs tıklanır.(Resim 3.5)Bu sürücünün tipi Resim 3.6 menüsünden, sürücünün haberleşme protokolü Resim 3.7 menüden seçilir.En son olarak sürücünün bağlantı portu ve veri hızı Resim 3.8 menüsünden seçilir. Artık proje

yazılmaya hazır hale gelmiştir. Karşımıza aktif haldeki menü çıkacaktır.Burada projede kullanılacak elemanlar seçilerek proje hazırlanır.

servo motorların plc ile kontrolü

Şekil 3.4: Program penceresinden yeni dosyanın seçilmesi Resin 3.7: Servo sürücünün haberleşme tipinin seçilmesi

servo motorların plc ile kontrolü servo motorların plc ile kontrolü servo motorların plc ile kontrolü servo motorların plc ile kontrolüservo motorların plc ile kontrolüservo motorların plc ile kontrolü

Resim 3.10’dan projede kullanılan kontaklar seçilir ve ne amaçla kullanıldığı yazılabilir. Sırasıyla kontaklar ve elemanlar yerleştirilerek proje tamamlanır.

servo motorların plc ile kontrolü servo motorların plc ile kontrolü

3.1.2. Ayarlanan Zaman Süresince İleri-Geri Çalıştırma

Bir programın çalıştırıla bilmesi için programlama dilleri kullanılır. Bunlar 1-Ladder (merdiven) programlama, 2-Komut Liste Programlama (STL), 3-Foksiyon Blok Diyagram Programlama (FBD)’dir. Bu diller PLC Programlama teknikleri modülünde anlatıldığı için burada anlatılmayacaktır.

Ayarlanan zaman süresince ileri –geri çalışma devresi ladder diyagramışeklinde program yazılmıştır.

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik