BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
RJ 45 Konnektörü ve Bağlantıları, RJ 45 Konnektörü çapraz kablo bağlantısı, RJ 45 Konnektörü düz kablo bağlantısı, ders notları, ağ elemanları bağlantıları

RJ 45 Konnektörü ve Bağlantıları

2.3. RJ-45 Konnektörü ve Bağlantıları

UTP kablolar RJ-45 denilen konnektörler ile ağ cihazlarına bağlanırlar. 10BASE T ağlarında kullanılırlar. RJ (registered jack) standartlara uygun olduğunu belirtmek için kullanılan bir önektir (Resim 2.6).

rj 45 konnektör

Kablolama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar belirli standartlara bağlanmıştır. Normalde bu standartlara uymadan da kendi bağlantışeklinizi oluşturabilirsiniz. Ancak bu ileride sorunlar çıkarabilir. Örneğin, bildiğiniz gibi duvardaki prizlerde kahverengi tonundaki kablo topraklama kablosudur. Ancak siz kendi evinizi döşerken bunu canlı uç kullanıp, diğer rengi topraklama olarak seçebilirsiniz. İleride bir sorun çıktığında eve gelecek tamirci veya ev fertlerinden biri kahverengi tonlu kabloyu topraklama zannedeceğinden çok büyük tehlikelerle karşılaşabilir. Bu tip sorunlarla karşılaşılmaması için standartlara uyulmaya dikkat edilmelidir.

Kullanım amaçlarına göre konnektörlere olan bağlantışekilleri değişmektedir. RJ-45 konnektörlerin üzerinde kablonun sekiz ucunun girebileceği boşluklar bulunur. Özel bir pense ile kablo uçları konnektör dişlerine sıkıştırılır.

Tüm dünyada üretici ve teknisyenlerin uyduğu birkaç standart bulunmaktadır. Kablo uçları ile RJ-45 jack birleştirilirken uyulması gereken EIA/TIA isimli kuruluşun ürettiği T586A VE T586B adlı iki farklı kablolama standardı vardır.

Şekil 2.7’ye baktığınızda kabloların her ikisinde de 1-2 ve 3-6 kablo çiftlerinin aynı çifte ait olduğunu göreceksiniz. Aslında 10BASET ağlarda esas işi yapan 1-2-3-6 numaralı kablolardır. Ağlarda kullanılan kabloları düz kablo ve çapraz (crossover) kablo olarak adlandırabiliriz.

rj 45 konnektör

Düz kablo, merkezi birim (hub veya switch) aracılığıyla kurulan ağlarda, bilgisayar ile hub arasında çekilen kablolara denir. Düz kablo yaparken 2 standarttan biri tercih edilmelidir. Kablonun her iki ucuda aynı standarda bağlı olarak bağlanmalıdır. Yani ya her iki uçta 586A ya da 586B olmalıdır.

rj 45 konnektör

Düz kablo yaparken bir bağlantışeklini seçip o bağlantıya göre bütün bağlantılarınızı yapmalısınız. Böylece bir sorunla karşılaştığınızda, hangi bağlantıyı kullandığınıza dair tereddüde düşmezsiniz. Dünyada en çok 586A bağlantışeklinin kullanıldığını da belirtelim.

Çapraz kablo ise ağ kurmak amacıyla birbirine bağlanan iki bilgisayarın ağ kartları arasına çekilen kablodur. Çapraz kablo yaparken kablonun bir ucu 586A diğer ucuda 586B olmalıdır.

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik