BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Ağ elemanları ve sistemleri hublar, hub çeşitleri, hubların görevleri, hub bağlantıları, Pasif Hub, aktif hub, endüstriyel elektronik ders notları, ağ sistemleri

Network Ağ elemanları ve sistemleri hublar

2.2. Hub

Ağ elemanlarını birbirine bağlayan çok portlu bir bağdaştırıcıdır. En basit ağ elemanıdır. Hub kendisine gelen bilgiyi gitmesi gerektiği yere değil, portlarına bağlı bütün bilgisayarlara yollar. Bilgisayar gelen bilgiyi analiz ederek kendisine gelmişse kabul eder.

hub çeşitleri

Hublar 4,8,12,16,24 portlu olarak üretilirler. Hub’a UTP kablo ile bağlanılır ve her bir bağlantı 100 metreden daha uzun olamaz. Hub çalışırken herhangi bir portundan kablo çıkartmanız veya takmanız herhangi bir sorun çıkarmaz.

Ağ kurulduktan sonra ortaya çıkan problemlerden biri ağın genişlemesidir. Ağ genişledikçe mevcut hubın port sayısı yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda ya daha çok porta sahip bir hub alınır ya da başka bir hub ile mevcut hub birbirine bağlanır. Hublar birbirine bağlanarak ağın daha da genişlemesi sağlanabilir. Hubların birbirine bağlanması için hubların çoğunluğunda bulunan uplink portu kullanılır (Şekil 2.7).

hub çeşitleri

Eskiden hublar çapraz kablo ile bağlanırlardır. Şu anda ise hublarda normal portların yanında, üzerinde crossover, uplink, out, MDI/X gibi ibarelerin yazılı olduğu ibareler görebilirsiniz. Bu ibarelerin bulunduğu hublar birbirleri ile düz kablo ile bağlanabilir. Bu port piyasada uplink portu olarak bilinir. Bazı hublarda bu düğme yoktur. Düz kablo ve çapraz kablo hakkında bilgi almak için bir sonraki konuyu inceleyin.

Birbirine bağlanacak iki hub’dan birinin uplink portuna düz kablonun bir ucunu, diğer hub’ın ise normal bir portuna kablonun diğer ucunu takın. Ancak daha sonra karıştırmamanız amacıyla birinci porta takmanızı öneririz. Ayrıca uplink portunun yanında bir düğme bulunuyorsa bu düğmeye basılmalıdır.

hub çeşitleri

Eğer üçüncü bir hubda bağlanacaksa aynı yöntem takip edilir. İki hubta da BNC konnektör yuvası varsa, iki kablo arasındaki bağlantı koaksiyel kablo ile sağlanabilir. Eğer hub’ların üzerinde uplink portu yoksa çapraz kablo yardımıyla iki hub birbirine bağlanabilir. Bu işlem için iki hubda da herhangi bir port kullanılabilir.

İşlevsel olarak hublar kendi aralarında aşağıdaki gibi ayrılırlar:

• Pasif (Passive) Hub

Hubın portlarına gelen sinyal herhangi bir kuvvetlendirmeye tabi tutulmadan direk gönderilir.

• Aktif (Active) Hub

Yönlendirici benzeri çalışırlar, gelen sinyal güçlendirilerek gönderilir. Bu hub’lar bazen multiport repeater olarak da adlandırılır.

• Akıllı (Intelligent) Hub

Bu hublar köprü görevini de üstlenirler ve ağ trafiğini yönetirler. Bunlara çok portlu bridge demek de mümkündür. En son geliştirilen ve switch teknolojisini kullanan yine trafik filtreleme özelliğini sağlayan Switching Hub’larda bu kategoriye girer.

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik