BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ağ elemanları ve sistemleri anahtarlar(Switch ler), ağ sistemlerinde anahtarlar, (Switch)anahtar çeşitleri, endüstriyel elektronik ders notları, Yönlendirici Anahtar

Network ağ elemanları ve sistemleri anahtarlar

2.6. Anahtar (Switch)

Anahtar (switch) akıllı bir hub cihazıdır. Hub ‘ın yaptığı görevin aynısını yapar, ancak ağı yormaz. Aynı anda birden fazla iletim yapma imkânı sağlar. Böylece aynı anda bir bilgisayar yazıcıyı kullanırken diğer ikisi kendi aralarında dosya transferi yapabilirler.

İstasyonların aynı anda, aynı kabloyu kullanma isteklerinden dolayı çakışma (collision) meydana gelebilir. Veya ağ ortamına eklenen her bir istasyon ağın biraz daha ağırlaşmasına sebep olabilir.

anahtar

Anahtar, portlarına bağlanan bilgisayarları MAC adreslerine bakarak tanır. Anahtarlama işlemini gerçekleştirmek için MAC adreslerini yapısında bulunan tabloda tutar. Bu tabloda MAC adresinin hangi porta bağlı olduğu bilgisi bulunur. Kendisine ulaşan veri paketlerinin MAC adreslerini inceler ve her porta dağıtmak yerine, sadece hedef MAC adresine sahip olan bilgisayarın bağlı olduğu porta bırakır. Böylelikle veri paketi sadece hedef bilgisayara ait portu ve kabloyu meşgul eder. Çakışmalar engellenmiş olur ve ağ performansı artar.

Anahtarlar sadece fiziksel montaj yolu ile kontrol edilebildiği gibi, SNMP (Simple Network Management Protocol-Basit Ağ Yönetim Protokolü) parçasına sahip olanlar yazılımlar veya OSI uygulama katmanında yer alan uygulamalar yardımıyla kontrol edilebilirler.

4, 8, 12, 24 ve 36 adet porta sahip anahtarlar piyasada mevcuttur. Üzerinde 10 Mbps, 100Mbps ve 1Gbps hızlarda farklı portaları vardır.

Anahtarlar üretildikleri teknolojiye göre anılırlar (ATM anahtar, Ethernet anahtar, Token ring anahtar gibi). Anahtar OSI 2. katmanda yani veri bağlantı katmanında (Data Link Layer) çalışır. Ancak ağ katmanı işlevlerine sahip anahtarlar da vardır.

ÖNERİ: Örneğin, birbirine bağlı 4 hub’ın olduğu bir sitemde ağ trafiği çok yoğun ve performans çok düşük olacaktır. Bu gibi durumlarda merkeze bir anahtar koyularak ağ trafiği düzenlenmelidir.

• Yönlendirici Anahtar (Routing Switch)

Kullanılma oranı gittikçe artan diğer bir ağ cihazı ise routing switch’lerdir. Bu cihazlar ağ trafiğini yönetebilirler. Veriler tiplerine göre önceliklendirilebilmektedir. MAC adresleri, IP adresleri, port bazında, policy based (IPX…) gibi farklı ölçütler kullanılarak sanal yerel alan ağları (VLAN) oluşturulabilmektedir.

Böylece aynı fiziksel ağ içinde farklı sanal yerel alan ağları (VLAN) oluşturulabilir. Bu özellikten faydalanarak bir ağa internet paylaşımı verilebilirken, diğer ağa internet paylaşımı verilmeyebilir.

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik