BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Mesafe koruma rölesi nedir?  Mesafe koruma rölesi nasıl çalışır?  Mesafe koruma rölesi nerelerde kullanılır?  Mesafe koruma rölesi çalışma prensibi

MESAFE KORUMA RÖLESİ

Mesafe koruma rölesi nedir? Mesafe koruma rölesi nasıl çalışır? Mesafe koruma rölesi nerelerde kullanılır?

Enterkonnekte bir şebekeyi oluşturan enerji nakil hatlarında meydana gelen kısa devrede arıza akımı şebekenin birkaç kaynaktan beslenmesi nedeniyle oldukça büyük değerdedir.Bu nedenle arızalı kısmın belirlenerek anında servis dışı bırakılması gerekir. Aksi halde,transformatör ve alternatör gibi elemanların çok kısa zamanda arızalanması ve enterkonnekte sistemin tümünde enerjinin kesilmesi söz konusu olabilir.Arızalı hat parçasının belirlenerek anında servis dısı bırakılması amacına yönelik uygulanan koruma tertibine selektif  yani seçici koruma denilmektedir.Enterkonnekte sistemde seçici koruma, mesafe koruma adı verilen ve birçok ünitenin birlikte çalışmasıyla oluşan bir koruma sistemiyle gerçekleştirilmektedir.

Mesafe koruma röleleri yapısal olarak elektromekanik veya statik olabilir. Her iki uygulamanın da çalışma prensibi,bir noktadaki akım ve gerilim değerlerinin karşılaştırılması esasına dayanır. Bu karşılaştırma,gerilim değerinin akım değerine oranı olarak belirtilir. Gerilimin akıma oranı da empedansı verir. Yani röle, hattın empedansını ölçmektedir. Kısa devre arızasında gerilim değeri azalır, akım değeri artar. Dolayısıyla kısa devre empedansı, normal işletme koşullarındaki yük empedansıdan daha küçüktür.

Rölenin ölçtüğü empedans değeri,arıza noktası ile röle arasındaki mesafeye bağlıdır.Yani arızadaki empedans değeri,hattın uzunluğu ile orantılıdır. Dolayısıyla mesafe koruma adı bu özellikten kaynaklanmaktadır.

Mesafe koruma rölesinin ölçtüğü empedans,rölenin ayarlandığı değerin altında ise başlatma zincirini çalıştırır. Başlatma zincirinin çalışması ile işlev yapması arasındaki aşamada; arıza akımının yönüne,uzaklığına göre açma kumandası verip vermemesine,açma kumandası verecekse hangi süre sonunda vereceğine,bazı ölçmeler sonunda karar verir.

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik