BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
kimya öğretmenliği nasıldır, kimya öğretmenliği nedir, kimya öğretmenliğinü bitiren ne olur, kimya öğretmenliğinü bitiren nerelerde iş bulabilir, kimya öğretmenliği bitiren kolay iş bulabilir mi, kimya öğretmenliği nerelerde var, kimya öğretmenliğinü bitiren ne iş yapar , kimya öğretmenliğinün çalışma alanları nerelerdir, kimya öğretmenliğinde hangi dersler var, kimya öğretmenliğinde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Kimya öğretmenliği

Programın Amacı

Kimya programında maddelerin kimyasal nitelikleri, atom yapıları ve bunların ne şekilde değiştirilebileceği konusunda çalışmalar yaparak bu yolla bilimsel bilginin geliştirilmesi ve bu bilgilerin yeni maddelerin üretiminde kullanılması gibi alanlarda eğitim yapılır. Kimya öğretmenliği ise ortaöğretim alanında kimya öğretmeni ihtiyacını karşılamaktır Kimyanın belli başlı şu dalları vardır:

Organik Kimya: Kaynağı canlı organizmalar olan karbon ve bileşikleri üzerinde çalışır; bunların yapısını, bileşiklerini, fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceler. İnorganik Kimya: Maden ve mineral gibi yapısında karbon olmayan maddelerle ilgilenir. Fiziksel Kimya: Organik ve inorganik maddelerin fiziksel ve kimyasal nitelikleri arasındaki ilişkileri inceler. Analitik Kimya: Maddelerin niteliği, saflık derecesi gibi özelliklerini araştırır. Biyokimya: Canlı organizmadaki kimyasal reaksiyonları, kimyasal reaksiyonların canlı organizma üzerindeki etkilerini araştırır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Kimya programında eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yılında, başta kimya olmak üzere, fizik, matematik gibi temel fen dersleri okutulur. Daha sonraki yıllarda, organik kimya, analitik kimya, besin kimyası, biyokimya gibi lisans dersleri verilir. Aynı zamanda öğretmen pedagojik formasyon dersleri de verilmektedir.

Gereken Nitelikler

Kimya programına girmek ve bu alanda çalışmak isteyen bir kimsenin başta kimya olmak üzere fizik, biyoloji gibi fen bilimlerine ilgi duyması, bilimsel meraka sahip olması gereklidir. Çalışma Alanları

Orta dereceli  okullarda ve dershanelerde kimya öğretmeni olarak çalışmaktadırlar. Kimya alanında bilimsel araştırmalara ilgi duyanlar üniversitelerde ya da araştırma laboratuvarlarında çalışma olanağı bulabilirler. Ancak bu kimseler lisans eğitimleri sırasında bir yabancı dil öğrenmeye önem vermelidirler.

Kimyagerler resmi ya da özel sektöre ait endüstri kuruluşlarında çalışırlar. İşe alınmada giriş sınavı yapılmışsa sonuçları ve kişinin eğitim derecesi ile araştırma tecrübesi dikkate alınır. Ülkemizin endüstrileşmesi oranında uygulamalı kimya alanında yetişmiş elemanlara gereksinimi artmaktadır.

Kimya programını bitirenleler hastanelerde, MKEK, MTA, TSE gibi kamu kuruluşlarında, ilaç

ve gübre endüstrisinde görev alabilmektedirler.

YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik