BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Kamu'da avukat olmak için kpss b sınavına girmek yeterli mi, kamu avukatlığı için kpss a'dan alım var mı, kpss a ile avukat alımı, kpss b ile avukat alımı

Kamu'da avukat olmak için kpss b sınavına girmek yeterli mi?

avhulya
merhaba kamu avukatı olmak için kpss b sınavına girmek yeterli midir. yoksa uzmanlık sınavına da girmekte yarar var mı. mesela orman müdürlüğü ve il özel idare kpss b ile alım yaparken sgk veya diğer kurumlar kpss a grubu ile mi alım yapıyorlar
03.08.2012

 

          Her halukarda kpss-a ya girseniz iyi olur. Kpss atamaları ya kpss-b ile ( %50 genel yetenek, %50 genel kültür) yada kpss a denilen atamalara mesela kpss 27 puan türüne göre yapılmakta.

 

         Fakat hangi kurumun hangi puan türüne göre atama yapacakları kurumun kendi yönetmeliğine bağlı bir olay. Mesela trt kesinlikle kpss-b türündeki atamalarda alım yapmıyor. Kpss a ile vede daha sonra mülakat ile yapıyor.Buna açıktan atama deniliyor. Genel atamalarda alım yapmıyor. Fakat diğer bir kurum hem kpss b ile ve daha sonra mesela uzmanlık ve ya müfettişlik gibi alımda kpss a ile alım yapabiliyor. Ama tabiki bunlarda ciddi ve ya gayri ciddi mülakatlar !!! olabilir. 

 

        Yani kısacası bir kurumun hangi puan türüne göre atama yapacağı tamamen kendi yönetmeliğine bağlıdır. Ama kpss-a türünde atamalarda maaşlar tabiki daha yüksek oluyor genelde. Başarılar.

 


Cevap yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik