BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
elektrik mühendisliği nasıldır, elektrik mühendisliği nedir, elektrik mühendisliğini bitiren ne olur, elektrik mühendisliğini bitiren nerelerde iş bulabilir, elektrik mühendisliğini bitiren kolay iş bulabilir mi, elektrik mühendisliği nerelerde var, elektrik mühendisliğini bitiren ne iş yapar , elektrik mühendisliğinin çalışma alanları nerelerdir, elektrik mühendisliğinde hangi dersler var, elektrik mühendisliğinde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Elektrik mühendisliği

Programın Amacı

Kuvvetli(elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin plânlanması, yapımı, geliştirilmesi,elektrik üretilmesi,dağıtılması ve sistemin bakımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapılır.

Elektrik Mühendisliği;elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ile ilgili sistemlerin ve projelerin yapılması, kullanılması ve denetimi ile ilgilidir. Elektrik Mühendisliği ve Elektronik Haberleşme Mühendisliği; telgraf – telefon haberleşmesinden, uydu optik haberleşmesine, enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine, ev aletlerinden tıp aletlerinin üretimine kadar yayılan geniş bir alanla ilgilidir. Elektrik ve Elektronik mühendisliği ise her üç alanın kapsamına giren işlevlerle ilgilidir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Matematik,genel fizik,kimya,devre analizi,elektromanyetik teorisi,sayısal elektronik,elektronik devre elemanları,iletişim,yüksek gerilim tekniği,mikroişlemcilere giriş,elektrik makinaları,  mukavemet, biomedikal mühendisliğin temelleri, haberleşme, haberleşme elektroniği devreleri gibi dersler okutulmaktadır.

Çalışma Alanları

Kamuda PTT,TRT,ASELSAN,THY,TKİ,MKE,TEK’de ve özel sektörde çalışabildikleri gibi serbest olarak da çalışabilirler. Bu sektörlerde;elektronik sistemlerin ve cihazların tasarımı,dizayn ve projelendirmeler, termik ve hidroelektrik santrallerin yapım ve çalıştırılması, iletişim araçlarının tasarlanması ve üretilmesi tıp cihazlarının üretiminin planlanması vb. görevlerde bulunabilirler.

Bu alanlarda görev yapan mühendisler;uzmanlık alanlarına göre bir çok alet, ekip ve ekipmanla beraber, diğer branşlarındaki mühendislerle,teknisyen ve teknikerlerle, teknik ressamlar ve müteahhitlere, topograflarla,doktorlarla (tıbbi cihazlar) birlikte çalışırlar

YORUMLAR
berkan
güzel taban puannı kaç
9.06.2013 21:19:58
Mert13
S.a bana elektrik arza mulakat soruları lazım yardimci olursaniz sevinirim..
21.11.2015 12:55:25

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik