BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü nasıldır, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü nedir, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünü bitiren ne olur, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünü bitiren nerelerde iş bulabilir, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü bitiren kolay iş bulabilir mi, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü nerelerde var, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünü bitiren ne iş yapar , çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünün çalışma alanları nerelerdir, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünde hangi dersler var, çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü

Programın Amacı

Türk dilinin yapısı, Türk lehçeleri, özellikleri ve gelişimleri Temel Türkçe, Orta Türkçe, Yüksek Türkçe, Temel Rusça, Tatar Şivesi, Kırgız Şivesi, Türkmen Şivesi gibi çağdaş Türk lehçelerini inceleyen, diğer dillerle kıyaslamasını yapan, ortak yönlerini araştıran bilim dalıdır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Temel Türkçe, orta ve yüksek Türkçe, Mesleki Türkçe, Temel Rusça,Kazak şivesi, Tatar Şivesi, Türkmen şivesi,Azeri ve Gagavuz gibi lehçeleri incelerler. Çağdaş Türk Dillerinin tarihsel gelişimi incelenerek günümüzde yaşayan Türk lehçelerine yer verilir. Lisans eğitim düzeyinde Türk lehçelerinin dilbilgisi kuralları öğretilir. Bu kuralların çeşitli klasik ve modern Türk lehçelerinde metinler üzerinde uygulamalar yaptırılır. Ayrıca bu lehçelerin bütün çağları ve bunlarla ilgili şiir ve nesir örnekleri incelenir.

Çalışma Alanları

Kütüphaneler, arşivler ve müzelerde, Kültür ve Turizm,Çalışma, Dışişleri Bakanlıkları’nda, televizyon kanalları,ve özel tercüme bürolarında çalışabilirler ve öğretmenlik yapabilirler .Büro ortamında;edebiyatçı,halkbilimci, tarihçi, antropolog, dil bilimci ve etnologlarla beraber çalışırlar.  

YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik