BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
bilim tarihi bölümü nasıldır, bilim tarihi bölümü nedir, bilim tarihi bölümünü bitiren ne olur, bilim tarihi bölümünü bitiren nerelerde iş bulabilir, bilim tarihi bölümü bitiren kolay iş bulabilir mi, bilim tarihi bölümü nerelerde var, bilim tarihi bölümünü bitiren ne iş yapar , bilim tarihi bölümünün çalışma alanları nerelerdir, bilim tarihi bölümünde hangi dersler var, bilim tarihi bölümünde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Bilim tarihi bölümü

Programın Amacı

Bilim tarihi programının amacı, tarih boyunca bilimle ve onunla ilgili zihinsel faaliyetlerin gelişmesini, bilimsel gelişmenin geçirdiği değişik evreleri, gelişimi etkileyen etmenleri inceleyecek araştırıcılar yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bilim tarihi programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda bilim tarihi, matematik tarihi, ilk çağ felsefe tarihi, mantık, sosyoloji tarihi, fizik tarihi, bilim tarihi metin incelemeleri gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenciler, eski Yunanca, Latince, Arapça ve Farsça dillerinden birini öğrenmek zorundadır.

Gereken Nitelikler

Bilim tarihi programında başarılı olabilmek için hem temel bilimlere hem de sosyal bilimlerle ilgili konulara merak duymak, güçlü bir belleğe ve analitik düşünme yeteneğine sahip olmak ve bilimsel çalışmalardan hoşlanmak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bilim Tarihi programını bitirenler "Bilim Tarihçisi" unvanı ile görev alırlar. Bilim tarihçisi çeşitli dallarda bilimsel bilginin nasıl geliştiğini, belgelere dayanarak ortaya koymaya çalışır, tarihin en eski dönemlerinden günümüze kadar gelen bilimsel metinleri değerlendirerek, yapılan çalışmaların bilimin gelişmesine katkısını değerlendirir.

Çalışma Alanları

Bilim tarihi mezunları üniversitelerde, bilim ve kültür kurumlarında (vakıflar, basın-yayın kuruluşları vb.) araştırıcı olarak görev alabilirler, ortaöğretim kurumlarında bilim tarihi dersini okutabilirler. 

YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik