BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
bahçe bitkileri bölümü nasıldır, bahçe bitkileri bölümü nedir, bahçe bitkileri bölümünü bitiren ne olur, bahçe bitkileri bölümünü bitiren nerelerde iş bulabilir, bahçe bitkileri bölümü bitiren kolay iş bulabilir mi, bahçe bitkileri bölümü nerelerde var, bahçe bitkileri bölümünü bitiren ne iş yapar , bahçe bitkileri bölümünün çalışma alanları nerelerdir, bahçe bitkileri bölümünde hangi dersler var, bahçe bitkileri bölümünde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Bahçe bitkileri bölümü

Programın Amacı

Bahçe bitkileri programının amacı, bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel  yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve  pazarlanması konularında çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programında Okutulan Belli Başlı Dersler

Bahçe bitkileri programında matematik, fizik, kimya, jeoloji ve ekonomi gibi temel derslerden  başka; tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, tarım ekonomisi,  genel bağcılık, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri fizyolojisi ve bahçe bitkilerinin ıslahı  gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Bahçe bitkileri alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere ve özellikle botaniğe  karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme  merakı olan kimseler olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bahçe bitkileri programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir.  Bahçe bitkileri alanında yetişen bir ziraat mühendisi bahçe bitkilerinin dikim zamanı, kullanılacak gübre türü, ürünlerin farklı iklim ve toprağa uyumu, bitki hastalıkları, yüksek verimli ve kaliteli meyve ağaçları, sebze ve süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimini geliştirici denemeler için tohum ıslahı çalışmaları yapar; bahçe ürünlerinin toplanması, depolanması ve pazarlanması ile ilgili metotlar geliştirir.

Çalışma Alanları

Bahçe bitkileri ziraat mühendisi Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde Orman,  Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı fidanlıklarda görev alabilir veya kendisi bahçe bitkileri üretimi yapabilir. 

YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik