BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Asansör kabin yük kontakları, Asansör Asgari   yük kontağı, Asansör Tam   yük kontağı, Asansör aşırı yük   kontağı, yük kontaklarının bağlanması, yük kontaklarının görevleri

Asansör kabin yük kontakları

KABİN YÜK KONTAKLARI

Asansörlerde her durumda ağırlık kontrolü yapılmaktadır. Ağırlığın sistem üzerinde halatlara zararı vardır. Halatların taşıyabileceği ağırlık miktarı bellidir. Buna göre kabin ve karşı ağırlık seçimi yapılmaktadır. Kabinin kendi ağırlığı halatlar tarafından rahatça taşınabilir. Asansör kabinine binen yük miktarı sürekli olarak değişebilmektedir. Kabine binen ağırlık, yüksek binalarda işe geliş ve işten çıkış saatlerinde daha çok artmaktadır. Asansör bu dönemde daha çok yüklenmektedir. Bu durum yolculuk edecek insan ve yükler için tehlike demektir. Böyle durumları ortadan kaldırmak için çeşitli tedbirler alınır.

Asansörün icadında emniyet tedbirleri yok denilecek kadar azdı. 1812 tarihinde Frost tarafından yük asansörü imal edildi. Çalışma mekanizmasının ana parçaları arasında bir fren kasnağı, iki sabit ve iki serbest kasnak, iki nihayetsiz kayış, bir değiştirme kayışı vardı. Fren kasnağı ortada olmak üzere, her iki yanında bir sabit ve bir serbest kasnak bir mil üzerine yerleştirilmiştir. Crane (kren), bir genç tarafından, bantlar el ile çekilmek suretiyle hareket ettirilirdi.

kabin yük kontakları

Kabini tutan halat bir güvenlik önlemi sayılmaktaydı. Fakat zamanla halatlardan oluşan kazalar nedeniyle yeni emniyet yöntemleri araştırılmaya başlanmıştır. Halat kopmalarında kabinin kuyu dibine düşmemesi için fren sistemleri geliştirilmiştir.

Pera Palas otelinin asansör sistemi tek halatlı olduğundan, halatların üzerinden geçtiği tekerleklerin uçlarına paraşüt frenleri pabuçları bağlanmıştır. Tekerlekler kuvvetli yaylarla raylara doğru itilir. Kabin ağırlığı nedeni ile frenler raylara değmez. Ancak, halatlar koparsa yaylar frenleri raylara sıkıştırır. Bu sistem şu anda çalışır durumdadır. Kabin, kapılar, merdiven sahanlıkları değişmemiştir. Zamanı bilinmemesine rağmen, minimum 50 yıl önce, sadece özel bir firma tarafından makine grubu( tek hızlı, bilezikli asenkron motorlu) ve kumanda panosu değiştirilmiştir. İstanbul’da ilk elektrik Pera Palas nedeniyle kullanılmıştır. Bir jeneratör oteli besliyordu ve bazen komşulara da elektrik verilirdi.

kabin yük kontakları

Daha sonraları emniyet tedbirlerinin artmasıyla kabine alınan yük miktarını da kontrol etme ihtiyacı duyulmuştur. Bunun için kabin altına ve üstüne yük kontakları yerleştirerek kabine binen yük kontrolünü yapabiliyoruz. Kabine alınan yük miktarını üç kontakla kontrol ederiz:

  • Asgari yük kontağı
  • Tam yük kontağı
  • Aşırı yük kontağı

2.1. Asgari Yük Kontağı

Kabin platformu, bir şasinin içinde yer almaktadır. Kabin kauçuk lastik takoz ya da yaylar üzerinde durmaktadır. Kabine eklenen yük miktarı arttıkça takoz ya da yay üzerindeki baskı da artacaktır. Belirli bir seviyeye kadar yük kontakları devreye girmeyecektir. Yük miktarı kabine eklenen yolcu ya da kargo tarafından artırılmaya devam edilirse, ilk olarak asgari yük kontağı devreye girecektir. Kumanda devresine gerekli bilgi aktarılacaktır. Bu bilgiyi değerlendiren kumanda devresi asansör motoru sürücü devresine gerekli uyarıyı gönderecektir. Motor kumanda devresi asansör yol alırken gerekli olan akım miktarını sağlayarak kontrollü bir kalkınma sağlayacaktır. Asgari yük kontakları olarak daha önceleri kontaklı switchler kullanılırdı. Kontağa, kabin baskı yapana kadar yük miktarı belli olmazdı. Asgari yük kontrolü yapılmazdı. Tam yük ve aşırı yük kontrolü yapılırdı. Asansörlerde durak sayısının artmasıyla birlikte asansör motor güçleri artmaya başladı. Bu yüklere göre kalkınma sağlanmasını gerektirmiştir. Sürücü devrelerinin gerekli verileri toplayabilmesi için bu tür kontaklara ihtiyaç duyulmuştur.

kabin yük kontakları

Kabin altına yerleştirilen kontakların algılaması artık manyetik sensörler yardımıyla olmaktadır. Manyetik sensörler, mesafe algılamalı olarak yerleştirilirler. Mesafe algılaması uzun olan asgari yük kontağıdır.

2.2. Tam Yük Kontağı

Kabinin en çok kullanıldığı anlar, dolu olduğu anlardır. Trafiğin yoğunlaşmaya başladığı anlarda kabin yük algılayıcıları da sürekli olarak bilgi göndermeye başlar. Her gönderilen bilgi değerlendirilir. Veri akışına göre kabini hareket ettiren motor da gerekli kalkınma gücünü alarak hareketini sürdürür.

kabin yük kontakları

Geçmişte böyle olasılıklar düşünülmediği için kabine ne kadar yük bindiği dikkate alınmazdı. Sadece aşırı yük olduğunda uyarı verirdi. Tam yük ile çalıştığında asansör motorunun çektiği akım miktarı asgari yük ile çalıştığındakinden fazla olacaktır. Bu durumda motora sağlanan kalkınma gücünün kabini sarsmadan sağlanması gerekmektedir.

kabin yük kontakları

Tam yük kontağı, kabin altında bulunmakla beraber kabinlere göre algılamaları değişmektedir. Tam yük kontağını, mekanik kontak olarak kullanan firma kalmamıştır. Daha çok mesafe algılayıcılar tercih edilmektedir. Buna göre tam yük kontağı, orta mesafede algılamalıdır. Uzun mesafede algılarsa, asgari yük kontağı gibi çalışacaktır ki bu yanlış bilgi akışını getirir. Kabin içindeki yolculara rahatsızlık verecektir. Ağırlığın artması kabinin dengesiz hareketler yapmasına yol açabilir. Genelde yük kontakları, çok arıza yapan bir eleman değildir. Kontaklara herhangi bir cismin değmemesi için kuyu dibi temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir.

2.3. Aşırı Yük Kontağı

Asansörlerde genel olarak kazalara yol açan etkenlerden birisi de yükün gereğinden fazla olarak kabine yerleşmesidir. Mekanik kontaklı asansörlerde daha çok karşımıza çıkan bir olay olmasına rağmen insanların kendi hayatlarına az önem verdiğinin bir göstergesidir. Kabin içinde fazla yolcu lambası ikazı oluşsa bile biraz sağa veya sola hareket ederek ikazı susturmaya çalışmak ne kadar doğru bir harekettir?

kabin yük kontakları

Yolcu trafiği fazla olan her asansörde karşılaşılan bir harekettir. Bir gün bu hareketin kabin aşırı yük kontağını kandırmaktan başka sonuçlara yol açacağı unutulmamalıdır. İkazın oluşması kabini taşıyan halatın aşırı gerilme ve kopma pozisyonuna gelme olasılığını artıracaktır. Kabini taşıyan halatların elbette ki sağlam ve dayanabilecek şekilde montajı yapılmıştır. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı halatlardaki aşınma göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

kabin yük kontaklarıkabin yük kontakları

Kabinin altından merkezi olarak yerleştirilen aşırı yük kontağı manyetik ve mekanik olarak da kullanılabilmektedir. Manyetik sensörler kabinin en fazla yüklendiği zamanda en kısa mesafeden algılayacaklardır. Kabin altında oldukları için herhangi bir dış etkenden çabuk etkilenirler. Tam yük kontağının algılama mesafesi aşırı yük kontağından daha uzundur.

kabin yük kontakları

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik