BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
Asansör kabin çeşitleri ve elemanları, asansör kabin çeşitleri, asansör kabin donanımları, asansör kabin elemanları, asansör kabin tipleri, asansör kabinlerinde kullanılan elemanlar, paslanmaz çelik yer döşemesi, kabin içi kaplama, desenli krom saç, asansörde kullanılan elemanlar nelerdir, asansör kabininde ne gibi eçizeler var, asansör kabini hareket sistemi, yük asansörü kabinli, asansör resimleri, asansör kabin baglantısı, kapi mat gold asansor kabin kapisi, palanga modeli nasıl tasarlanır, asansor maketi nasil yapilir, panoramik asansör kabini modelleri, asansör zeminine hangi malzemeler kullanılır, asansör kabinlerinde kullanılan panel, dekoratif asansör kabinleri, dekoratif televizyonlu asansör kabinleri, konut asansörü nasıl olmalı, şeffaf esnek plastik kaplama, asansör için diafon bağlantısı, ASANSÖRLER KAPILARI İÇİN BOYDAN SENSÖR, asansör kabin tavan ölçüleri, asansör kabini aydınlatmaları, motoru kabinin üstüne koyulan asansörler, asansör kasnak koruma kafesi, asansör üretimi nasıldır, asansör taşıma sistemi seçimi

Asansör kabin çeşitleri ve elemanları

1. KABİN ÇEŞİTLERİ VE ELEMANLARI

Asansör kabini, yük ve insanların katlar arasında taşınmasında kullanılan çelik profil iskeleti ile askı halatlarına bağlı, kapılı veya kapısız olabilen çelik konstrüksiyonlardır. Kabinler çelik bir zemin ve taşıyıcı bir iskeletten meydana getirilir. Kabin iskeleti yan duvarlar ve tavanla kaplanarak kapalıbir hacim yaratılır. Kabinler asansör trafik durumuna ve taşıdıklarıyük miktarıve cinsine göre şekillendirilir. Kabin, duvar ve tavan kalınlığıen az 2 mm sactan olmalı eni ve boyu arasında en az 0,5 oran bulunmalıdır. Kabin malzemesi olarak farklımalzemeler kullanılabilir, ancak malzemelerde aranacak temel nitelik sağlamlık ve kolayca tutuşmamak olmalıdır. Korumalı camların kalınlığı en az 4 mm, telli camların kalınlığıise en az 6mm olmalıdır. Kabin konstrüksiyonlarışekil 1.1'de görülmektedir.

asansör kabin çeşitleri ve elmanları

Asansör kabinleri kapılıve kapısız olmak üzere iki tarzda bulunabilir. Kabin kapısının bulunmamasıhâlinde girişyönündeki kuyu duvarısıvalıve pürüzsüz olmalıdır. Taban alanı, fazla yüklenmemesi için, taşınan insan sayısına göre üstten sınırlandırılmıştır. Otomatik kumandalıasansörlerde, kabin içinde kat kumanda, alarm ve durdurma düğmeleri takımıya da vatmanlı asansörlerde kumanda kolu vardır. Otomatik kapılılarda kabin içinde kat göstergesi de bulunur. Kılavuz raylara 4 noktada dayanan kayıcı elemanlar ya da lastik rulolar, kabinin dıştan alt ve üst bölümlerine konulur. Asansör paraşüt düzeni kabinin üst ya da alt kirişlerine yerleştirilir.

Basit yük ve inşaat asansörlerinde, kabin yerine yük platformu uygulanır. İnsan taşıyan asansörlerde kabin içinde estetik ve konfora özen gösterilir. Hasta taşıyan asansörün kabini, sedye arabasıve sürücüsünü alacak ölçüde derin yapılır. Palanga sistemi uygulanan asansör sistemlerinde, kabin altına bağlanan makara gruplarıise şekil 1.2' de görüldüğü gibi tertiplenmelidir.

asansör kabin çeşitleri ve elmanları

1.1. Klasik Kabinler ve Parçaları

Asansör sisteminde kabin modelleri üretici firmaya göre değişmektedir. Firmalar uyumlu parçalarımonte ederek modelleri oluştururlar. Bu nedenle belirli bir kabin modeli ortaya koymak mümkün değildir. Asansör çeşitlerine göre kabinler uygun formda kullanılır. Kabin büyüklükleri de değişmektedir. Tabiî ki kabini hareket ettiren tahrik sistemi de değişecektir. Bir binanın asansörü kurulurken kullanılacak kabine karar verilir. Kabinin çeşitli özellikleri olmasıistenir. Kabinin taşıma kapasitesi önemlidir. Ancak iç görünümün de güven verici olması istenir. Teknoloji geliştikçe kullanılan mekanik aksam ve elektrik sistemiyle birlikte kabin iç görünümü de değişmektedir. Binaların iç yapısına uyacak şekilde duvar, tavan ve taban döşemelerinin de ona göre olması istenir. Kabin kolay kurulur ve ayarlanabilir özellikte olmalıdır. Kabinde delik delmeden, kaynak yapmadan montaj kolaylığı sağlanmalıdır. Ses izolasyonu lastik takozlarla temin edilmelidir. Kabin tabanı 4mm sacdan bükülmüş U profillerle kafes seklinde yapılabilir. Üzerine 3mm’lik taban sacı monte edilebilir. Kabin yan cidarları, kabin büyüklüğüne göre 1,5 ile 2mm DKP sacdan bükümlü ve takviyeli olarak cıvatalarla bağlantıları yapılmış olup cıvata bağlantı delikleri presle açılmalıdır. Kabinin arka ve yan kısımlarıkabin içinden bağlantı yapılma özelliğine sahip olmalıdır. Kabin parçalarını birleştirmede çelik cıvatalar kullanılmaktadır. Kabin iç köşe alüminyum U profilleri, polisaj edilmişeloksal veya elektrostatik boyalıdır. Ara bölme çıtalarıkullanılıyor ise; özel olarak çekilmişpolisajlıdekoratif özelliğe sahip olabilir (Şekil 1.3).

asansör kabin çeşitleri ve elmanları asansör kabin çeşitleri ve elmanları asansör kabin çeşitleri ve elmanları

1.1.1. Duvar Tipleri

Duvar döşemeleri değişik malzemelerden olabilir. Duvar tipine göre taban döşemesi seçilir. Duvar tipleri malzemeye göre desenli ya da desensiz olur. Genellikle metalik gri renk; insanın gözünü yormayan bir renk olarak güven verdiği için çok yaygın olarak kullanılır. Döşemeler kabin içerisine monte edilmişolarak gelir. Kabin kullanıma açılmadan önce duvarlarıPVC ile kaplıdır. Montaj sırasında herhangi bir şekilde çizilme ve kazınma ihtimaline karşı kaplanır. Kumanda kasetleri de aynışekilde kaplanır. Klasik kabin parçalarından duvar tipleri sırayla tanıtılmaktadır.

1.1.1.1. Ahşap Tipi

Ahşap kaplamalıasansör kabinleri daha çok özel olarak ev içinde kullanılır. Hemen her yerde rastlamak mümkün değildir. Ahşap malzeme dayanıklıağaç cinslerinden yapılır. Genellikle akçaağaç, kiraz, armut, ceviz, meşe ve gül türü ağaçlar kullanılır. Ağaç malzeme olduğu için belirli ölçülerde olmalıdır.

asansör kabin çeşitleri ve elmanları

1.1.1.2. Laminat Tipi

Evlerde yer kaplamasında kullanılan laminat kaplamalar kabin içinde kullanılır. Ahşap gibi laminat parçaların da ölçüleri benzerdir. Yüzey tek parçadan oluşabilir. Çok parçalı olabileceği gibi renkleri de farklıolabilir. İstenilen renk ve desenli laminat, 4mm kalınlıkta MDF’ye sıcak presle yapıştırılarak, özel alüminyum çıtalarla, kabinin yan cidarlarına monte edilmektedir veya 13 ile 16mm kalınlıkta MDF özel işleme tabi tutularak, kenarlarıkırılmış olarak (fosformik), 30 ile 60cm genişliğinde pano şeklinde hazırlanıp, kabinin yan cidarlarına derzli olarak montajıyapılmaktadır. Şekil 1.6’da görülen renklere benzer olarak plastik laminatlar da kullanılabilir.

asansör kabin çeşitleri ve elmanları asansör kabin çeşitleri ve elmanları asansör kabin çeşitleri ve elmanları

1.1.1.3. Paslanmaz Çelik Saclı

En çok kullanılan duvar tipidir. Modern binalarda tercih edilir. Metalik doğal çelik rengi insanlara emniyet hissi verdiği için tercih sebebidir. Çeliğin parlaklığı sürekli yeni görüntüsü verecektir. Paslanmaz çelik üzerine kullanılan çeşitli desenler aşağıdaki gibi olabilir.

asansör kabin çeşitleri ve elmanları asansör kabin çeşitleri ve elmanları

1.1.1.4. Alüminyum Tipi

Paslanmaz çeliğin görüntüsünü verebilir. Hafif bir metal olması üretici firmaların tercihidir. Ancak zamanla insanların ve eşyaların teması sonrasında matlaşmaya başlar. Paslanmaz çeliğe göre daha ucuz bir metaldir. Alüminyum lambrinin ses yapmaması için kabin sacı ile lambri arasında sünger kullanılmıştır. Alüminyum lambriler, natürel, sarı, analog ve siyah polisajlı eloksal veya istenilen renkte elektrostatik boyalı olarak yapılmaktadır.

asansör kabin çeşitleri ve elmanları asansör kabin çeşitleri ve elmanları

1.1.1.5. Pirinç Tipi

Daha çok dekoratif özelliğinden dolayı lüks otellerde kullanılır. Altın rengine yakınlığından dolayı tercih edilir. Ancak alüminyum gibi kullanımdan dolayı matlaşmalar olacaktır. Kullanım açısından kullanışsız olan ikinci duvar tipidir. Kabinin boyutlarına göre istenildiği ölçüde yapılabilir.

asansör kabin çeşitleri ve elmanları

1.1.1.6. PVC Kaplı Sac Tipi

Sacın üzerine kaplama olarak yapılırlar. PVC kaplamada genellikle desenli olarak üretilir. PVC üzerine desen asansörü kullanan otel, işmerkezi ve apartmana göre değişebilir. Şekil 1.10’da değişik renk ve desende bazıPVC kaplamalar görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması

1.1.1.7. Boyalı Sac Tipi

Kat sayısının az olduğu binalarda maliyetten kaçınmak için astar boyanın üzerine üretici firma tarafından renklerine göre boyanarak elde edilir. Fırınlanmışboya tercih edilir. Böylece kullanımda aşınma, çatlama, çizilme gibi etkilerden daha az zarar görür. Kabin içindeki sac parçalar aynı renkte boyandığı için sonradan boyama yapmak uygun olmayacaktır. Şekil 1.15’te sacların boyanabilecekleri renkler görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

Şekil 1.15:Boyalı sac kaplamalı kabin renkleri

asansör kabinleri ve çalışması

Şekil 1.16:Boyalı sac kaplamalı kabin

1.1.1.8. Astar Boyalı Sac Tipi

Boyalı sac modeline göre tek farkı tek kat boya atılarak ve fırınlama işlemine tabi tutulmadan hazırlanır. Bu boyama şekli eski asansörlerde çok karşımıza çıkmaktadır. Boya sanayinin ilerlemesi ile astar boyalı sac imalatı yapılmamaktadır. Fırınlanmadığı için boyanın üstünde parlak cila bulunmayacağı için mat bir renkte görünecektir. Herhangi bir darbede çizilme ya da kazınma olacaktır. Boyalısaclar fırınlanmadan önce cila ile kaplanır. Bu, kullanım süresini uzattığıgibi görünümde de göze hoşgelir. Şekilde astar boya renkleri görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması

1.1.2. Tavan Tipleri

Asansör kabinin aydınlatılmasında, havalandırılmasında tavan kullanılır. Asansörün icadından bu yana tavanın görünümü ve işlevi zamanla gelişerek değişmiştir. Tavanın temel amacı kabinin üst kısmını kapatmak olsa da aydınlatmanın kullanıldığı bölümdür. Modele göre tavanın dekoratif özelliği artırılmıştır. Çeşitli modeller kullanılmıştır. Desenin arkasından ya da yanlarından aydınlatma kullanılır. Kabin tavanı, çift katlıolarak yapılabilir. Kabin tavanı aydınlatma armatürü montajı, demontajı ve ampul değiştirme kolaylığı sağlanmasıaçısından menteşeli olarak yapılır. Kabin tavanına emniyet korkuluğu tesis edilir. Kabin havalandırması için havalandırma delikleri açılmıştır. Kabin tavanı çok kolay temizlenen özelliğe sahiptir. Kabine, esnek bağlantıelemanımonte edilmiştir. Ayrıca kabin tavanına aydınlatma duylarıda monte edilir.

asansör kabinleri ve çalışması

Şekil 1.19:Çeşitli tavan tipleri

Tavana kaplama eklenerek dekoratif görünümü değiştirilir. Asansör kabinin en az değişen ya da zarar gören bölgesidir. Aydınlatma arızaları dışında pek açılıp tamirat yapılmaz. Tavan tipleri ikiye ayrılır:

1.1.2.1. Konkav Tavan Tipi

Tavana ek bir tavan parçasımonte edilir. Bu parça kavisli olarak üretilir. Tavan sacına içbükey ya da dışbükey olarak kavis kazandırılır. Aydınlatma genellikle spot tarzıkullanılır.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.2.2. Düz Tavam Tipi

Tavan tiplerinde düz yapıçok kullanılan bir modeldir. Konkav olduğu gibi sac olmak zorunda değildir. Düz tavan tipinde ışığı geçirebilen her türlü malzeme kullanılabilir. Aydınlatma arka plana yerleştirilebilir. Sac modellerde çeşit daha da fazlalaşmaktadır. Tavan tiplerinde aydınlatma için boşluklar açılır. Boşluklar şeffaf ya da buzlu cam ile kapatılır. Aydınlatma lambaları bu boşlukların arkasına yerleştirilir. Çeşitli modellerin düz tavan tipleri şekil 1.21–22–23’de görüldüğü gibidir.

asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması

Şekil 1.23: Alüminyum tavanlar

1.1.3. Aydınlatma Tipleri

Kabin içinin aydınlatılmasıgereklidir. Bu işgenellikle kumanda panosundan otomatik olarak kontrol edilir. İşmerkezlerinde kullanılan panoramik asansörlerde aydınlatma manüel olarak gündüz, gece otomatik olarak çalışır. Asansör firmaları aydınlatma tiplerini sadece tavanla sınırlamamışlardır. Duvarda bulunan kumanda kasetinin boyunu uzatarak aydınlatmayı floresan olarak yapmışlardır. Tercih edilen tavandan aydınlatmadır. Aydınlatma tipleri şunlardır:

1.1.3.1. Floresan Aydınlatma

Tavan modeline göre 20 watt’lık iki yada dört floresan lamba ile aydınlatılır. Elektronik balast ve elektronik ateşleme kullanılır. Simit floresan lamba kullanılan modelleri de vardır. Tavan aydınlatmanın yerine duvar aydınlatma modelleri de vardır. Kumanda kasetinin sağına ve soluna 40 wattlık iki floresan lamba kullanılır. Üst kısmına yedek aydınlatma lambası da floresan olarak konur. Şekil 1.24 te çeşitli kabin içi tavan aydınlatmalarıgörülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.3.2. Spot Aydınlatma

Daha çok vitrin ya da mağaza aydınlatmasında kullanılan spotun artık aydınlatmadığı alan kalmamıştır. Kabin aydınlatmasında da çok tercih edilen bir yöntemdir. Kabinin ve spotun büyüklüğüne göre dört ya da daha fazla sayıda kullanılarak aydınlatma sağlanır. Ampul olarak eğlence merkezlerindeki (disko, bar gibi) spot lamba adıverilen ampul tarzı kullanılmaz. Spot lambalar halojen ampul olarak da bilinirler. Halojen ampuller takıldıkları duylarda sabit ya da hareketli olabilirler. Halojen ampuller 65 watt’a kadar transformatörlü 12 volt ile, transformatörsüz 240 volt aralığında çalışırlar. Şekil 1.25 te spot aydınlatmalar görülüyor.

asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması

1.1.3.3. Özel Aydınlatma

Bu tip aydınlatma genellikle tavanın ışık geçiren ve desenli modellerinde kullanılır. Aydınlatmayısağlayan lamba tipi, üretici firmaya göre değişir. Son dönemde bu tip tavan aydınlatma modelleri kullanılmaya başlansa da ancak lüks otellerde görmek mümkündür.

asansör kabinleri ve çalışması

Özel aydınlatma tekniğindeki gelişmeler ampullerin modellerini de değiştirmiştir. Kabin içinde birden fazla kullanılarak da LED’le aydınlatma tekniği yaygınlaşmaya başlamıştır. Şekil 1.28 de LED ampulün iç yapısıve kullanımıgörülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.4. Zemin Tipleri

Kabinin en çok zarar gören bölümüdür. Her parça gibi burası da kullanılan binanın özelliğine göre değişik tip malzemelerden üretilir. Ev ve iş merkezlerinde kullanılan yer döşeme malzemeleri kabin zemininde de kullanılır. Ancak granit, mermer gibi ağır malzemeler az tercih edilir. Tabiidir ki otel ve alış-veriş merkezleri ve lüks apartmanlarda granit ve mermer kullanılmaktadır. Asansörün zemin malzemesinin tipleri şunlardır:

1.1.4.1. Halı Kaplı Zemin

Halı; güzel ve sıcak görünümlüdür. Tercih edilen dekorasyon tarzını tamamlayıcı nitelikte renk, desen ve doku seçenekleri sunar, son derece hoşbir hissel yakınlaşma sağlar. Yumuşak, güvenli, sıcak ve rahat bir atmosfer yaratır. Ortamın gürültü seviyesinde azalma ve ısıkaybına karşıyalıtım sağlar. Asansörlerinin zeminleri ilk zamanlarda diğer malzemeler yokken halıile kaplanırdı. Fakat plastiğin keşfi ile PVC ve türevi malzemelerle kaplanmaya başlanmıştır. Ev içinde kullanılan asansörlerin yaygınlaşması, otellerin rahat bir ortam sağlama kaygısı yüzünden, halı kaplama zeminlere geri dönülmüştür. Ev sahipleri ev içerisinde dolaşırken rahat olabilmek için döşenmesini istemektedirler. Hazır halımodelleri kullanılırken sık ve kalın bukletli olarak seçilirler. Halızemine yerleştirilebilmesi için, ayak pervazları sökülür. Halı zemine hareket etmeyecek şekilde duvardan duvara aralık bırakmadan yerleştirildikten sonra sabitlenir. Pervazlar yerine monte edilir. Halılar her türlü duvar malzemesiyle kullanılabilir. Şekil 1.29 da çeşitli halırenkleri görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.4.2. PVC Kaplı Zemin

PVC yapay olarak üretildiği için üzerine çeşitli desenler yapılabilmektedir. Zemine parçalar hâlinde veya yekpare olarak döşenmektedir. PVC zeminlerde duvar tipi olarak boyalı sac, astar boyalı sac, PVC kaplı sac tipinde kullanılır. Zeminde parçalı model kullanıldığızaman ve tek parça olarak monte edilmesi durumlarında yapıştırma işlemine tabi tutulur. Bu tip bir zemin kaplamasıtrafiği yoğun olmayan apartmanlarda, iş merkezlerinde sürekli kullanılan asansörlerde tercih sebebidir. Halı kaplamaya göre günlük hayatta daha çok rastlanır. Şekil 1.30 ‘da PVC zeminlere örnekler görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.4.3. Kauçuk Kaplı Zemin

PVC ile aynı yapıya sahiptir. Kauçuk malzemenin aşınması daha geç olmaktadır. Kauçuğun yanında PVC daha sert kalmaktadır. Kauçuklar ister tek parça istenirse parçalı olarak yerleştirilebilir. Her malzemede olduğu gibi ayak pervazları söküldükten sonra kauçuk yapıştırılacak zemin yabancı maddelerden ya da artıklardan temizlenir. Böylece kauçuğun tam olarak zemine yapıştırılması sağlanır. Şekil 1.31‘de çeşitli renkteki kauçuk kaplama malzemeleri görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.4.4. Mermer Kaplı Zemin

Zeminin kaplanmasında az tercih edilen bir malzemedir. Lüks oteller, lüks evler, büyük iş merkezleri bu malzeme tipini talep etmektedirler. Mermerin görünümlerine göre sınıflandırılması maliyetini de artırmaktadır. Beyaz mermer cinsi yer kaplanmasına tercih edilen bir sınıf değildir. Bunun dışında kalan damarlı renk tipleri kullanılır. İşlenmesinin pahalıolmasınedeniyle maliyeti fazladır. Şekil 1.32 ‘de mermer çeşitleri vardır. Mermerin yerine son dönemde granit malzeme kullanılmaya başlanmıştır. Granitte mermer görüntüsünü bulmak mümkündür. Desenler, semboller yapılabilmektedir. Şekil 1.33 ‘te granit desen çeşitleri görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması

1.1.4.5. Baklavalı Sac Kaplı Zemin

Sac kaplama olarak baklava desenli model kullanılsa da artık daha dekoratif desenlere de rastlanmaktadır. Sac bir kaplama, trafiğin yoğun olduğu alış-veriş merkezlerin de, iş merkezlerinde ve kamu binalarında tercih edilmektedir. Aşınmadan dolayı değişimi yapılmayan tek malzemedir. Asansör duvar kaplama malzemelerine göre; paslanmaz çelik, alüminyum, PVC kaplısac, boyalısac ve astar boyalısaclarda kullanılır.

asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması

1.1.5. Aksesuarlar

Kabin içerisinde yolcunun kullanımına sunulan aksesuarlar vardır. Asansör çeşitlerine göre yeni aksesuarlar eklenebilir. Kabin üreten firmalar yeni arayışlar içinde olmasına rağmen temel aksesuarlardan vazgeçilememektedir. Kullanılan malzemenin cinsi ve kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Her yapılan değişiklik yolcunun rahat etmesi içindir. Aksesuarlarda kabin içerisinde kullanıma sunulan her parça değişebilmektedir. Asansörün inşasında kabin içerisindeki bütün parçaların üstü ince, sökülebilir PVC ile kaplanmaktadır. Böylece kullanıma sunulmadan önce çizilmelerden, bozulmalardan ya da kırılmalardan korunması sağlanır. Asansörde kullanılan temel aksesuarlar şunlardır:

1.1.5.1. Ayna

Asansör kabinine girilince hemen karşımıza gelen yansıtıcıparçadır. Aynalar komple bir duvarıkaplayabilir. Yarım ayna modeli de kullanılır. Eski binalarda asansör aynalarıdaha küçük olabilir. Ayna olmayan kabinlere de rastlanabilir. Aynanın etrafında çerçevesi bulunabilir. Ayna kalite bakımından cam üretimindeki gelişme ile flotal cinsinden konmaktadır. Ölçüleri firmalar tarafından belirlenir. Kabin aynası kolay monte edilebilen şekilde, ayna çıtaları özel alüminyum profil olup, kabin içinden özel başlı cıvatalarla bağlanmıştır.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.5.2. El Pervazı

Kabin içerisinde yolcunun tutunabilmesi için konulmuştur. Kabinlerin içerisinde sadece tutunmak için kullanılan pervazlar yaşlı, hasta veya başka sebepten dolayıinsanların kullanımına sunulmuştur. Pervaz modelleri kabin üreticisi firmalar tarafından çelik gövdeli, alüminyum gövdeli veya ağaç gövdeli olarak üretilebilirler. Bu nedenle el pervazlarının rengi ve modeli kabin içine uygun şekilde hazırlanır. Şekil 1.36 da çeşitli el pervazları görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.5.3. Katlanır Sandalye

Kabin içerisinde az rastlanır bir aksesuardır. Ev içi özel asansörlerde, metro istasyonlarında, büyük şehirlerde çarşılıalt geçitlerde; yürüme güçlüğü çeken, ayaklarından herhangi bir şekilde sakatlanan, felçli insanlar için kullanılır. Kabin içerisinde duvarda katlanır vaziyette bulunurlar. Şekil 1.37 ‘de kabin içi katlanır sandalye örneği vardır.

asansör kabinleri ve çalışması

Bazen de taşıma sistemleri ev içerisinde asansör yapısını değiştirir. Kabin olayı ortadan kalkar. Bu sistemde merdivenlerden çıkamayan hasta ve yaşlı insanlar için asansör kabuk değiştirir. Yaşlıbakım evlerinde de benzer sistemler kullanılmaktadır. Şekil 1.38 ‘de ev içi merdivende taşıma sistemi görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.5.4. Ayak Pervazı

El pervazı ile birlikte takılırlar. Yük asansörlerinde kullanılmazlar. Yolcuların ayakkabılarının çarptığınokta olarak düşünülmüştür. Duvar ve zemin tiplerine göre renk ya da modeli değişebilmektedir. El pervazı ile aynı takılırlar. Panoramik asansörlerde cam bölgesinin önünde kullanılır. Şekil 1.39 ‘da çeşitli ayak pervazlarıgörülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.5.5. Çarpma Bandı

Sedye, yük ve araç asansörlerinde çok kullanılır. Kabin içerisinde taşınan sedye, yük ya da yük arabalarının kabin duvarlarına çarpmasına engel olmak ve duvarların zarar görmesi için kullanılır. El pervazı, ayak pervazıve çarpma bandıbirbirini tamamlayan renk ve modelde olular. Şekil 1.40 ‘da çeşitli çarpma bantlarıgörülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.1.5.6. Vantilatör

Kabin içerisindeki havayı tahliye etmeye yarayan bölümdür. Vantilatörlerin ebatları kabin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Kabin üreticileri patentli firmalardan uygun olanı seçeceklerdir. Vantilatörler tavan tipine göre görünür ya da görünmez olarak monte edilirler. Vantilatörler sessiz olarak çalışırlar Motorları yatak bozduğu zamanlarda ses yaparlar.

1.1.5.7. Telefon/Diyafon

Kabin modellerine göre telefon ahizesi bulunabilir. Ahize kapalı ya da açık alanda bulunabilir. Bulunduğu yerden kaldırıldığında direkt olarak bina güvenliğine, yöneticiye ya da kapıcıya bağlantı kurulur. Kabinde mahsur kalındığında kullanılır. Telefon ahizesi bulunmadığıyerlerde Diyafon sistemi kullanılır. Diyafon düğmesine basılarak aynışekilde bina güvenliği, bina yöneticisi veya kapıcıyla direkt olarak irtibata geçilebilir. Diafon baskonuşolarak karşılıklıolarak sağlanır. Şekil 1.41‘de telefon ile haberleşme gösterilmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

Şekil 1.41:te telefon görüntüleri ve kutuları

1.1.5.8. Hoparlörler

Kabin içerisinde müzik yayınının yapıldığı kısım ya da diyafon sisteminin hoparlör kısmınıoluşturur. Hoparlörden ses genellikle otomatik olarak duyulsa da manuel olarak da çalıştırılabilir. Hoparlörlerin bulunduklarıyerler kabin üreticisi firmalara göre değişir. Şekil 1.42‘de çeşitli kabin kumanda kasetinden hoparlör görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışmasıasansör kabinleri ve çalışması

1.1.5.9. Yedek Aydınlatma

Genel aydınlatma sisteminin devre dışıkaldığıdurumlarda aydınlatmayıgeçici olarak sağlar. Yedek aydınlatma sistemi normal aydınlatmadan daha az yer kaplayacak şekilde monte edilir. Floresan lamba kullanılan kabinlerde aydınlatma 12 voltluk küçük ampulle akü beslemeli olarak yapılır. Yeni kurulan asansörlerin tamamında bu sistem vardır. Yedek aydınlatma asıl aydınlatma ile yan yana bulunabilir.

1.1.5.10. Kayan Yazı

Kabin içerisinde yolcuların bulunduğu katlarıgörebilmeleri için tasarlanmıştır. Kayan yazılar için display’ler ya da likit kristal ekranlar kullanılır. Display’lerde bilgilerin akışında kat numarası, aşağımıyoksa yukarımıçıkıldığıgibi kısıtlıdır. Ancak likit kristal ekranlarda tasarıma göre istenilen her türlü bilgi akışını sağlamak mümkündür. Örneğin apartmanlar için kabinin geçtiği katta kimlerin oturduğunu görmek mümkündür. Kabin içerisindeki kumanda kaseti de komple likit kristal ekran olmaktadır. Şekil 1.43‘te çeşitli kayan yazı modelleri görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

1.2. Panoramik Kabinler

Panoramik kabinler dramatik bir tasarım için özel bir fırsattır. Benzersiz bir görsel algılamayla heyecan uyandırırlar. Emniyet ve çevre gereksinimlerinin karşılanabilmesi için tasarımın başlangıç safhalarına ayrıbir özen gösterilir.

asansör kabinleri ve çalışması

Bir estetik harikası, binanızın mimarisine ayrıbir özellik katan panoramik kabinler her bina için ayrı ayrı tasarlanır. Kabinin cam ile çerçevelenmiş olması kullanıcısına ayrı bir ferahlık vermekte ve insanlar kapalıbir kabin yerine panoramik kabinleri tercih etmektedir. Bina mimarisine uygun olarak yuvarlak, kare, üçgen ve köşeli kabinler tasarlanabilir. 0,63 m/sn hızdan 2,5 m/sn hıza kadar değişik hızlar kullanılabilir. Kabin kaplamasılaminat veya krom-nikel yapılabileceği gibi tüm çizgiler hayalleriniz ile sınırlıdır. Kapılar yarıotomatik olabileceği gibi genelde bu tip asansörlerde otomatik kapılar kullanılır. Otomatik kapılar krom-nikel kaplıveya cam panel şeklinde yapılabilir.

asansör kabinleri ve çalışması

Kabinin yan panelleri, paslanmaz, laminen, dekopal malzeme veya komple cam, kapı pervazlarıve kabin köşeleri zengin bükümlü paslanmazdır. Tavan, projeye göre lazer kesim, spot veya müşteri isteğine göre özel uygulama yapılabilir. Tabanı, tek parça veya parçalı granit, PVC kaplama veya özel işlemli paslanmaz malzeme olabilir. Camları, normal veya temperli, renkli veya naturel, 4+4, 5+5 veya 6+6 lamine cam ebadına göre tek parça veya çok parçalı olarak uygulanır. El pervazı, projeye göre silindirik veya köşe bükümlü, çok nokta destekli paslanmaz çelikten yapılır. Dıştan görünümü ise, isteğe göre ışıklandırma, dekoratif aydınlatma şeklinde yapılır. Projede dışarıdan görünen istenmeyen yüzeyler paslanmaz kaplanır.

asansör kabinleri ve çalışması asansör kabinleri ve çalışması

Panoramik kabinlerin istenilen modellere göre kabin çeşitleri binaların dekorasyonuna uygunluk katacak şekilde yapılabilirler. Panoramik kabinler, genel olarak hidrolik asansörlerde kullanılırlar. Kabinlerin yapılışmodelleri çok çeşitlidir. Bu nedenle kesin olarak bir modelden söz etmek yanlış olacaktır. Kabinlerin çıkıntı kısımlarını “mantar” olarak adlandırmak mümkündür. Piyasanın genel yaklaşımı bu yöndedir. Mantar şekillerine göre kabinler şekillenir. Şekil 1.48’de bazıkabin modelleri görülmektedir.

asansör kabinleri ve çalışması

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik