BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
arkeoloji bölümü nasıldır, arkeoloji bölümü nedir, arkeoloji bölümünü bitiren ne olur, arkeoloji bölümünü bitiren nerelerde iş bulabilir, arkeoloji bölümü bitiren kolay iş bulabilir mi, arkeoloji bölümü nerelerde var, arkeoloji bölümünü bitiren ne iş yapar , arkeoloji bölümünün çalışma alanları nerelerdir, arkeoloji bölümünde hangi dersler var, arkeoloji bölümünde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Arkeoloji bölümü

Programın Amacı

Eski uygarlıkları araştırmak,incelemek ve bunları yeryüzüne çıkarmak amacıyla eğitim ve  araştırma yapar.

Klâsik Arkeoloji:Anadolu ve Anadolu dışında gelişmiş olan Yunan, Roma ve Antik  uygarlıkları araştırır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Mitoloji,Ege Arkeolojisi,Arkaik Çağ keramiği, Antik şehircilik,Hellenistik Çağ, Mimarlık  Tarihi, Kazı Teknikleri,Müze uygulamaları,Etrüsk Sanatı, Tarihi Coğrafya,Prehistoryaya  giriş, bilgisayar destekli arkeoloji, kalıtım ve evrim,malzeme bilgisi, Türkiye prehistoryası, Asur ticaret kolonileri,Frig sanatı, yeni Urartu sanatı, ikonografi gibi dersler okutulmaktadır.

Çalışma Alanları

MTA,kültür ve Turizm Bakanlıkları,Vakıflar Genel Müdürlüğü ve müzelerde çalışabilir,  yabancı dil bilenler rehberlik yapabilirler. Pedagojik formasyon almış olanlar okullarda  sanat tarihi öğretmenliği görevinde bulunabilirler. Kazılar yapmak, tarihi eserleri  temizlemek, restorasyon çalışmaları yapmak, tarihi alanları belirlemek görevleri  arasındadır.

Arazi ve müzelerde; kazı aletleri, dozerler,çizim ve sondaj aletleri ve kimyasal maddeler  kullanarak, meslektaşları, yöneticiler ve kazı yapılan yerdeki vatandaşlarla birlikte  çalışabilirler.

YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik