BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
alternatif akım motor şalter çeşitleri, kullanılan şalter çeşitleri, kaç çeşit şalter vardır, asenkron motor şalter çeşitleri, şalter yapıları, kaç çeşit şalter vardır

Alternatif Akım Motor Şalter Çeşitleri

3.2.2.1.3. Enversör Pako Şalteri

Küçük güçlü motorlarda devir yönü değiştirme genellikle, buton ve kontaktör yerine paket şalterle veya kollu şalterle yapılmaktadır. Bunun için paket şalterin iki farklı konumunda iki fazın yeri değiştirilmiştir. Daha çok ekonomik olmaları nedeniyle tercih edilen bu yöntemin en önemli sakıncası, koruma rolelerinin kullanılmayışıdır, ayrıca motor bir yönde dönerken tam durmadan dönüş yönü değiştirilmemelidir.

motor ve şalter bağlantıları

Şekil 3.19’daki enversör pako şalter bağlantı diyagramını incelediğimizde,

 • Şalter kolu solda iken (Motorun bir yöne dönüşü), 1-2 nu’lu, 7-8 nu’lu, 9-10 nu’lu kontaklar kapalıdır (X) . L1 fazı U motor sargı ucuna, L2 fazı V motor sargı ucuna, L3 fazı W motor sargı ucuna şalter kontakları vasıtasıyla bağlanmaktadır.
 • Şalter kolu sağda iken (Motorun diğer yöne dönüşü), 3-4 nu’lu, 5-6 nu’lu, 9-10 nu’lu kontaklar kapalıdır (X) . L1 fazı V motor sargı ucuna, L2 fazı U motor sargı ucuna, L3 fazı W motor sargı ucuna şalter kontakları vasıtasıyla bağlanmaktadır.

Diyagramı incelediğimizde; 1. durumda L1 fazı U motor sargı ucuna ve L2 fazı V motor sargı ucuna bağlanırken, 2. durumda L1 fazı V motor sargı ucuna ve L2 fazı U motor sargı ucuna şalter kontakları vasıtasıyla bağlanmaktadır. Böylece motor sargı uçlarından U ve V’ye bağlanan fazların yeri değişmiştir, L3 fazı sabit kalmıştır. İki fazın bağlantı yeri değiştiği için motor dönüş yönü değişmiştir.

3.2.2.1.4. Bir Fazlı Yardımcı Sargılı Motor Pako Şalteri

Start konumunda bir fazlı motorun ana ve yardımcı sargısı paralel bağlanır. Yardımcı sargı devrede iken motor yol alır, elimizi mandaldan çektiğimizde yardımcı sargı devresindeki kontak açılacağından yardımcı sargı devre dışı kalır. Bu şalter, kullanılırken dikkat edilecek husus, mandal çevrilerek start verildiğinde, el mandaldan hemen çekilip şalterin (1) konumuna gelmesi sağlanmalıdır (Şekil 3.20).

motor ve şalter bağlantıları

Şekil 3.21’de bir fazlı yardımcı sargılı motor enversör (devir yönü değiştirici) pako şalteri bağlantı diyagramı verilmiştir, inceleyiniz. Bir fazlı yardımcı sargılı motorun devir yönü değiştirilmesinde, ana sargı bağlantı uçlarının veya yardımcı sargı bağlantı uçlarının değiştirileceğini hatırlayınız.

motor ve şalter bağlantıları

3.2.2.1.5. Dahlender (Çift Devirli) Pako Şalter

Dahlender motorlar statora sarılan tek sargıdan 1/2 oranında uçlar çıkartılarak iki ayrı devir elde edilen motorlardır. Bir dahlender motorun 9 adet sargı ucu vardır..Bunlardan üç tanesi (x-y-z) çıkış uçları olup motorun içerisinde yıldız bağlanabilirler.Diğer uçlar klemens tablosuna çıkarılır.Bu uçlar, düşük devir için seri üçgen, yüksek devir için paralel yıldız olarak bağlanırlar. Paket şalter 1 konumuna getirildiğinde motor düşük devirde, 2 konumuna getirildiğinde yüksek devirle döner.

motor ve şalter bağlantıları

3.2.2.2. Buton Tipi (Termik) Şalter

Bu tipteki motor koruma şalterlerinde, açma kapama için düğmeler vardır, bu düğmelere basılarak motorlara kumanda ederler. Çeşitli akım değerlerinde üretilirler. Akım ayarlarının kullanılacakları motorlara uygun olarak yapılması gerekir, aşırı akımlarda basılı start butonu atarak stop konumuna geçerler. Devreye sigortalardan sonra bağlanırlar. Bir firmanın ürettiği motor koruma şalterinin özellikleri şunlardır:

Bu şalterler özel olarak motor koruması için tasarlanmış olup, boyut, montaj kolaylığı ve performans açısından idealdir. TS EN 60947-4-1, IEC 60947-4-1 ve VDE 0660 standardlarına uygun olarak imal edilmektedir. Aşırı yük ve kısa devre durumlarında mükemmel koruma sağlarlar. 35 mm’lik montaj rayına basit ve hızlıca monte edilebilir, özel bir aparat yardımıyla iki vida kullanılarak sabitlenebilirler. Bu tip şalterler 11 kW (380/400 V)’a kadar olan elektrik motorlarının korumasında kullanılmaktadır.

 • 0.1-25 A arasında ayarlanabilen 13 kademeli aşırı akım koruyucusu
 • Sabit olarak ayarlanmış kısa devre koruması 12xIe
 • Kısa devre açma kapasitesi minimum 3kA / 400 V
 • 6.3 A ‘e kadar sigortasız kullanabilme
 • Sıcaklığa karşı kompanze edilmiş ve faz eksikliğine karşı koruma
 • İzolasyon ve ana şalter fonksiyonu IEC 204-1
 • 35mm’lik montaj rayına hızlı ve basit montaj özelliği
 • Anma işletme gerilimi Ue 690 V AC, anma İşletme Akımı Ie 0.1-25A arasıayar aralığı
 • Anma Sürekli Akımı Iu 32 A, darbe Dayanım gerilimi Uimp 6 kV, bağlantı kablo kesiti 0.75-2.5 / 0.75-4 mm²
 • Etanj özelliği sayesinde çevre şartlarına maksimum dayanım, sıva üstü ve ankastre tiplerde üretilir.
 • İzolasyon Test Gerilimi 3.000 V AC
 • Elektriksel Ömür 10.000 açma-kapama min.

motor ve şalter bağlantılarımotor ve şalter bağlantıları

3.2.2.3. Mandallı (Çevirmeli) Tip Motor Koruma Şalterleri

Butonlu tipte olan motor koruma şalterlerinden çalışma prensibi olarak farkları yoktur, motorları çalıştırmak için şalteri (mandallışalter) çevirmek gerekir. Aşırı geçecek akımlarda şalter stop konumuna geçerek motoru korur.

motor ve şalter bağlantıları

3.2.2.4. Termik-Manyetik (Tümler) Şalterler

Termik ve manyetik koruma özelliği olan termik-manyetik (kompakt) şalterler dağıtım şebekelerinde, kontrol merkezlerinde, panolarda ve telefon santrallerinde alçak gerilim devre kesicisi olarak anahtarlama ve koruma amacıyla kullanımları giderek yaygınlaşmıştır.

Sadece manyetik ve sadece termik açtırma özelliği olan şalterlerde bunların üretilmesiyle teknolojik ömürlerini tamamlayarak piyasadan yavaş yavaş çekilmektedirler. Genel olarak kompakt şalterler normal şartlarda devreyi açma kapamaya kısa devre ve aşırı yük gibi anormal durumlarda da devreyi otomatik olarak açarak devreyi koruyan cihazlardır.

Elektrik devrelerinde gerilimin belli bir değerin altına düşmesi veya üç fazlı devrelerde fazlardan birinin kesilmesi çeşitli cihazların yanarak arızalanmasına neden olabilir. Örneğin; üç fazlı motorun fazlarından birinin kesilmesi ile diğer fazlar aşırı yükleneceğinden motor yanacaktır. İstenildiğinde devre kesiciye düşük gerilim bobini takılarak bu gibi arızaların oluşması önlenmektedir.

Kompakt şalterler trafoları, kabloları ve devreye bağlı cihazları korumaları nedeniyle işletme açısından büyük öneme sahiptirler. Bu nedenle kompakt şalter seçilirken kalite ön planda tutulmalıdır. Olası bir sistem arızasında karşılaşılacak maddi zarar şalter maliyetinin çok üzerinde olur.

motor ve şalter bağlantılarımotor ve şalter bağlantıları

Bu konu 8 bölümden oluşmaktadır. Şuan 6. bölümdesiniz.

Bir SONRAKİ BÖLÜM için TIKLAYIN.

1.Bölüm için TIKLAYIN

2.Bölüm için TIKLAYIN

3.Bölüm için TIKLAYIN

4.Bölüm için TIKLAYIN

5.Bölüm için TIKLAYIN

6.Bölüm için TIKLAYIN

7.Bölüm için TIKLAYIN

8.Bölüm için TIKLAYIN

TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik