BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
ANASAYFA
YGS-LYS
KPSS
ALES
YDS
DGS
TEOG
ALS
PMYO
Sizin Sorularınız
Lise Puanları
Üniversite Puanları
Kpss Puanları
Dgs Puanları
Ders Notları
Böl.Tanıtım
Sorusor
aktüerya bölümü nasıldır, aktüerya bölümü nedir, aktüerya bölümünü bitiren ne olur, aktüerya bölümünü bitiren nerelerde iş bulabilir, aktüerya bölümü bitiren kolay iş bulabilir mi, aktüerya bölümü nerelerde var, aktüerya bölümünü bitiren ne iş yapar , aktüerya bölümünün çalışma alanları nerelerdir, aktüerya bölümünde hangi dersler var, aktüerya bölümünde hangi dersler görülüyor, okutuluyor

Aktüerya bölümü

Programın Amacı

Aktüerya programının amacı, sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Aktüerya programında matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerden başka, insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı gibi dersler okutulur ve bir proje çalışması yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Aktüerya programına girmek isteyenlerin analitik düşünme gücüne sahip, matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmayan, dikkatli ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Mezunlar "Aktüer" unvanı ile görev alabilirler. Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır. Aktüer yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar ve sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir; bunlara dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirler.

Çalışma Alanları

Aktüerler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev alırlar. Türkiye'de endüstri ve ticaretin gelişmesi ile bu alanda yetişmiş insangücüne ihtiyaç artmaktadır.

Misyon- Vizyon

Aktüerya Bilimleri Bölümü misyonunu, edindiği bilgileri kullanabilecek çağdaş, yaratıcı ve sorunları bağımsız olarak çözebilecek, insanlığın sorunlarına duyarlı, birlikte çalışmayı ve düşünmeyi öğrenmiş aktüerya uzmanları yetiştirmek, ulusal ve uluslararası ortamlarda vereceği eğitim ve üreteceği bilgi ile ulusal ve evrensel kalkınmaya katkıda bulunan bir bölüm olmak; vizyonunu ise, araştırma, öğretim ve hizmet alanlarındaki üretimi ile evrensel değerler ışığında ülkenin geleceği için yetiştirdiği üstün nitelikli bireyleri topluma sunmak olarak belirlemiştir.

Aktüerlik

Dört yıllık lisans programının ilk iki yılında dersler matematik ve istatistik ağırlıklı olup aktüerya bilimleri alanına ilişkin temel bilgiler verilmektedir. Son iki yılda ise Finansal Matematik, Hayat ve Hayat Dışı Sigortalar Matematiği, Emeklilik Matematiği, Aktüeryal Yazılımlar, Risk Kuramı, Hasar Modelleri, Risk Yönetimi, Stokastik Süreçler, Regresyon ve Zaman Serileri alanlarında teknik bilgiler içeren uzmanlık dersleri verilmektedir. Programda bu derslerin yanında ekonomi, işletme, hukuk, bilgisayar ve finans ile ilgili dersler de yer almaktadır.

Seçmeli derslerin İngilizce dersler dışındaki zorunlu derslere oranı yaklaşık olarak % 25'tir. Seçmeli dersler arasında "Sosyolojiye Giriş" , "Fen Bilimlerinde Felsefe Problemleri" ve "Psikolojiye Giriş" gibi sosyal bilim dersleri de yer almaktadır.

Lisansüstü öğretimde ise Aktüeryal Risk Kuramı, Stokastik Süreçler ve İflas Kuramı, Hayat ve Hayat Dışı Sigortalar Matematiği, Emeklilik Matematiği, Yaşam Çözümlemesi, İtibar Kuramı, Finansal Matematik gibi dersler okutulmaktadır.

Aktüerya Bilimleri Bölümünden mezun olan öğrenciler doğrudan aktüer unvanını alamamakla birlikte kamu, sigorta ve finans sektöründe aktüerya uzmanı olarak sigorta şirketlerinde çalışabilmektedirler. Mezun öğrencilerin %80'i kamu, sigorta ve finans sektöründe çalışmaktadır. Mezunlar sigorta şirketleri yanı sıra brokerlik, eksperlik ve danışmanlık şirketlerinde de istihdam edilmektedir.

GENEL OLARAK OKUTULACAK DERSLER

1.Yıl

1.yarıyıl

Temel İngilizce I
Türk Dili I

2.yarıyıl

Temel İngilizce II
Türk Dili II

2.yıl

3.yarıyıl

İngilizce III
Atatürk İlke ve İnk. Tarihi I

4.yarıyıl

İngilizce IV
Atatürk İlke ve İnk. Tarihi II

3.yıl

5.yarıyıl

Seçmeli

 

6.yarıyıl

Mesleki Yabancı Dil
Seçmeli

4.yıl

7.yarıyıl

Seçmeli

8.yarıyıl

Seçmeli

Seçmeli dersler

Diğer bölümlerden alınabilecek dersler

Felsefeye Giriş
Muhasebe I
Para ve Sermaye Piyasası
Çalışma Ekonomisi
Sosyolojiye Giriş
Finansman Yönetimi
Genel İşletme
Risk Yönetimi ve Sigortacılık
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
YGS-LYS Menüsü
Sizden Gelen Sorular (YGS-LYS)
Eğitim haberleri ()
Sinavlara hazirlik