BUTUNSiNAVLAR.COM
        Giriş     Üye OL
AC jeneratörler, AC jeneratörlerlerin çalışma prensibi, AC jeneratörlerin yapısı, AC jeneratörlerin çeşitleri, AC jeneratörlerin çalışma mantığı, Generatörlerin Bakımı , jeneratörün yapısı ve kısımları, bir jenaratörün otamatik olarak devreye girmesi nasıl baglanır, generatör kutup sayısı formülü, generator toprak fırçasından akım geçmesi, jeneratör nasıl bağlanır şema, jeneratör iç yapısı, jeneratör devresinde kaçak akım nasıl takılır, 3 fazlı dizel jeneratör şeması, mazotlu jeneratör nasıl bağlanır, jeneratör termostat arızası, jeneratorun devreye baglanısı, motor kutup sayisi formül, dizel jeneratör çalıştırma prensibi, generatör sargılarında kullanılan topraklama çeşidi, jeneratörde uyartım akımı, jeneratörde kutup sayısı nedir, jeneratör kumanda panosu cizimleri, jeneratör nasıl akım oluşur, ac-ac dönüştürücüler, kompanzasyon panosu nasıl yapılır, jeneratör transfer panosu, elektrik motorundan nasıl jeneratör yapılır

AC jeneratörler

AC GENERATÖRLER

4.1. AC Generatörlerin Çalışması

Generatörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren elektrik makineleridir. Manyetik alan içerisinde dönen bir iletkende endüksiyon yolu ile bir elektromotor kuvvet oluşması prensibine göre çalışır. Doğru akım generatörünün çalışmasına benzer. Generatörlerde kolektör yerine bilezikler kullanılmıştır. Generatörler duran endüvili veya dönen endüvili olarak iki türlü yapılır. Şekil 4.1’de döner endüvili generatörün prensip şeması verilmiştir.

ac jeneratörler

Şekil 4.2, 4.3, 4.4 ve 4.5’te, kutupları doğal mıknatıstan oluşan döner endüvili bir generatörde alternatif akımın elde edilişi görülmektedir.

ac jeneratörler ac jeneratörler

Şekil 4.3 c’de iletken manyetik alana paralel hareket ettiği için akım oluşmamaktadır. Bu noktada akım, yön değiştirmektedir.

ac jeneratörler ac jeneratörler

Şekil 4.5 G’de iletken manyetik alana paralel hareket ettiğinden akım oluşmamakta fakat, akım yön değiştirmektedir.

Bobinde oluşan akım ve gerilimin eğrisi sinüs grafiğine benzediğinden sinüoidal olarak adlandırılır. Şekil 4.6’da N-S alanı içinde döndürülen bobinde oluşan AC’nin şekli verilmiştir.

ac jeneratörler

4.2. Statordaki AC Gerilim

Küçük güçlü generatörlerin endüvileri rotorda olmasına rağmen, büyük güçlü generatörlerin endüvileri duran kısımda (stator) imal edilir. Endüvinin statorda olmasının; üretilen enerjinin dışarı alınmasında, bakım onarımda, soğutmada ve çalışma düzeninde çeşitli faydaları vardır.

Endüvinin statorda olması, generatörün ürettiği enerjinin stator sargılarında indüklendiği anlamına gelmektedir.

Stator sargılarında indüklenen gerilim;

E = 4,44 *f * f * N *10-8………….Volt formülü ile bulunur.

Formüldeki değişkenler;

? :Bir kutup çiftinin manyetik akısı………………..Maxwell

  1. f : Frekans…………………………………………..Hz
  2. N : Spir sayısı

2 p * n

Burada frekans f = …….Hz formülü ile bulunur.

120 2p : Kutup sayısı

n : Devir sayısı……………d/dk.

4.3. Üç Faz Gerilim Üretme

AC üreten generatörün içine yerleştirilen bobin bir adet ise elde edilen enerji de tek fazlı olur. Ancak uygulamada kullanılan generatörlerin içinde Şekil 4.7’de görüldüğü gibi birbirine 120° açılı olarak yerleştirilmiş üç bobin vardır. Bu üç bobinin birer ucu köprülenmiş ve elde edilen dördüncü uca nötr hattı denilmiştir. Üç bobinin çıkış uçlarının adları R-S-T’dir.

ac jeneratörler

Generatör içine yerleştirilmiş olan üç sargışekil 4.8’de görüldüğü gibi, N-S manyetik alanı altından geçirildiği zaman kuvvet çizgilerinin etkisiyle sargıların içindeki elektronlar ve oyuklar hareket etmeye başlayarak akımı oluşturmaktadır. Oluşan bu üç fazlı alternatif akım üç fazlı alıcılar tarafından kullanılır.

ac jeneratörler

Generatörün ürettiği elektrik enerjisinin gerilim değeri şekil 4.9’da görüldüğü gibi değişim gösterir. Bobinden AC alabilmek için bilezikler kullanılır (Bakınız şekil 4.1).

ac jeneratörler

Aşağıdaki şekilde deney amaçlı yapılmış basit bir döner mıknatıslı generatör görülmektedir.

ac jeneratörler

Generatör milini çevirmek için uygun düzeneklerle su, rüzgar, Lpg, petrol ürünleri, kömür, yer altı termal kaynakları gibi maddeler kullanılır. Elektrik motoru ile de çevrilebilir fakat, üretilen enerji motora harcanan enerjiden daha küçük olacağından, faydadan çok zarar ettirir.

12
TÜM DERS NOTLARI İÇİN TIKLAYIN
YORUMLAR

YORUM YAZ
Yorum yazabilmek için sağ üstten giriş yapmanız gerekir.
  Üye değilseniz,üye olmak için
 TIKLAYIN.
Lütfen sorularınızı yukarıdaki SORUSOR sekmesinden sorunuz
Buradan sorularınıza admin tarafından CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
Max. 1000 karakter.
Sinavlara hazirlik